לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
אימפריות נופלות

אימפריות נופלות

אלה הם חיינו בזמן האחרון, נעים מסרטון לסרטון, מ"צפו" ל"צפו" .

מאת

חופשת חנוכה המיותרת בבתי הספר גרמה לי לכמה ימים של ניתוק יחסי מהחדשות בתחילת השבוע. לקראת שבת גיליתי שמה ש"צריך" לדעת כדי להשלים פערים ולהיות בעניינים זה ערימה של סרטוני וידיאו קצרצרים: ביום ראשון עסקו בקטע שבו אייל ברקוביץ' יצא נגד מני נפתלי (מדהים איך זה נראה כמו היסטוריה רחוקה בסוף השבוע), ביום שני בסרטון העצוב והמביך של החיילים שחוטפים סטירות והשפלות מנערות בנבי־סאלח, ואז ביום שלישי בסרטון של נתניהו שמחקה את משה נוסבאום. במקביל, לאורך השבוע כולו קיבלתי שוב ושוב גם את הסרטון שחרך את הרשת וזכה ליותר ממאה מיליוני צפיות, של ד"ר מרדכי קידר ברשת אל־ג'זירה. מה זה אומר על הדיון הציבורי? שהכל קצר, בוטה, ישר לפרצוף, ובעיקר משכנע את כולנו במה שכבר חשבנו קודם. תמיד זה מישהו נגד מישהו. אלה הם חיינו בזמן האחרון, נעים מסרטון לסרטון, מ"צפו" ל"צפו".

דן תורן שר פעם על אימפריות שנופלות לאט. בימינו הן נופלות מהר. לא ייאמן איך שני מותגי על מתרסקים לנגד עינינו בימים האחרונים. הראשון הוא טבע. באיזה ברק בעיניים נהגנו לדבר עליה. כמה גאוות יחידה הייתה לעובדיה ולבני משפחתם. מדהים כמה מהר נמחק כל הערך, השווי, ההוד וההדר. האייקון השני הוא ברק אובמה. הרי לא הפסקנו לשמוע על הסטייל, האלגנטיות והתחכום של הנשיא השחור הראשון והמגניב. אבל האתר פוליטיקו התחיל לחשוף השבוע טפח ממה שהתחולל בשמונה השנים האחרונות בבית הלבן. על פי התחקיר, אובמה סיכל מבצעים שנועדו לפגוע בחיזבאללה במסגרת המאמצים שלו להגיע להסכם עם איראן. זו הייתה הוראה מגבוה, מסופר שם. "רוח המפקד" הייתה שלא להפריע לפעילות סחר הסמים הענפה של הארגון ולא להביא לדין את בכיריו, גם כשהיו ראיות על הברחת קוקאין לתוך ארצות־הברית. צדק יאיר לפיד כשאמר השבוע שאם המידע הזה נכון, אובמה צריך להחזיר את פרס נובל שקיבל.

ואולי יש קצת היגיון בשיגעון, אולי האנושות המבולבלת מתאפסת על עצמה.

ב־2013 נבחרה "סלפי" למילת השנה של מילון אוקספורד, כמילה ששיקפה יותר מכל את רוח התקופה – צילום עצמי כאידיאל, כתמצית הצומי. ב־2014 מילת השנה שנבחרה הייתה אידוי (.(Vape הכוונה למונח מתחום הקנאביס והסיגריות האלקטרוניות. ב־2015 לא נבחרה מילה, אלא האייקון של האימוג'י, שמייצג סוג של שפה אנושית חדשה, וב־2016 נבחר הביטוי "פוסט־אמת". טראמפ והילארי קלינטון הוכיחו אז שהעובדות לא משנות, אלא רק התחושות שאתה מעורר בשומעים, כי האמת היא כבר אאוט. בשנים קודמות נבחרו גם "האשטאג" ו"לאנפרנד".

והנה, השנה, בדצמבר 2017 ,נבחרות מילים מסוג אחר, מלאות תוכן: מילון וובסטר בחר במילת השנה "פמיניזם", על רקע הקמפיין נגד ההטרדות ונוכח גל הפיטורים של מגישים וכוכבים בכירים שלא הבינו איך צריך להתייחס לבנות המין השני. מילון אוקספורד בחר בביטוי :"Youthquake " רעידת אדמה של צעירים, מילה שמבטאת את המעורבות הגוברת של דור המילניום בפוליטיקה. עורכי אוקספורד הסבירו שהם חשים שיש פה תקווה, התנערות מאדישות העבר ועמידה על עקרונות וערכים. אולי זו תנועת מטוטלת, אחרי יותר מדי שנים של סלפי, אימוג'י והיי?

מתוך הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות".

24/12/2017

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 1 תגובות ב-1 דיונים

(1) הדסה הדס שרשבסקי, 28/12/2017 23:19

מאמר של סיון רהב מאיר.

"מדהים כמה מהר נמחק כל הערך, השווי, ההוד וההדר"..... דברים שחשוב לקרוא, להשמיע ולדון בהם בהרחבה.

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub