לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
התליון שנתגלה במחנה הריכוז סוביבור

התליון שנתגלה במחנה הריכוז סוביבור

בני משפחתה של קרולינה כהן התאחדו במפגש מרגש כדי לכבד את זכרה של הנערה היהודיה שנספתה בשואה.

מאת צוות ישראל היום וסוכנות החדשות

עשרות קרובי משפחה משלוש יבשות התכנסו יחדיו כדי להניח לוחות פליז במדרכה בפרנקפורט, לזכרה של נערה יהודיה שנספתה בשואה ואשר גורלה נחשף השנה כשהתליון שלה נתגלה תחת לוחות העץ במחנה הריכוז סוביבור במזרח פולין.

ייתכן שקרולינה כהן הכירה את אנה פרנק, הנערה שנרצחה בשואה ואשר יומנה, אותו כתבה בזמן שהסתתרה באמסטרדם, הפך לאחד המסמכים המפורסמים ביותר של השואה. שתי הנערות נולדו בפרנקפורט ב- 1929, בהפרש של 3 שבועות בלבד.

ב- 11 בנובמבר 1941, קרולינה בת ה- 12 נשלחה לגטו מינסק, יחד עם הוריה ואחותה.

מאז אבדו עקבותיה, עד שארכיאולוגים שערכו חפירות במחנה הריכוז סוביבור מצאו את התליון שלה, עליו חרוטים תאריך הולדתה ומקום לידתה, כמו גם המילים "מזל טוב" בעברית. תליון זה דומה לתליון שהיה שייך לאנה פרנק.

 

לוחות זיכרון הונחו בפרנקפורט לזכרה של קרולינה כהן ובני משפחתה, במקום בו התגוררו בעבר.

קרובי המשפחה הניחו 4 לוחות פליז קטנים למען קרולינה כהן, אחותה והוריהן, מול המקום בפרנקפורט בו התגוררה המשפחה לפני שגורשו. לוחות אלה ידועים בשם "אבני נגף" או "סטולפרשטיין" (בגרמנית).

"זה מדהים למדי שהילדה הקטנה הזו הצליחה לאחד מחדש את המשפחה המפוזרת והשבורה הזו", אומר מנדי אייזנמן, קרוב משפחה מארצות הברית, שנטל חלק בטקס ולאחר מכן הניח פרחים על לוחות הזיכרון.

סיפור חייה ומותה של קרולינה כהן כמעט נמחק על-ידי הנאצים, עד שבמהלך החפירות חשפו הארכיאולוגים את תליון הכסף המדובר.

בעזרת רשימות המגורשים שערכו הנאצים, זיהו חוקרים את כהן כבעלת התליון. הוא כמעט זהה לתליון של אנה פרנק, אם כי לא ברור אם שתי הנערות הכירו זו את זו.

התליון בצורת המשולש נתגלה על-ידי צוות הארכיאולוגים הישראלי-פולני, מתחת לחורבות צריף גזיזת השיער, בו גולח שערן של הנשים לפני שנשלחו לתאי הגזים.

 

העתק של התליון של קרולינה כהן

אין זה ברור אם קרולינה עצמה נשלחה לסוביבור או אם העניקה את התליון למישהו אחר שהביא אותו לשם. עקבותיה של קרולינה נעלמו לחלוטין לאחר שהיא ומשפחתה גורשו לגטו מינסק בסוף שנת 1941.

לאחר ביסוס הקשר בין הנערה הגרמניה לבין התליון, החל חוקר אילנות יוחסין לאתר את בני המשפחה ומצא קרוב ל- 40 קרובי משפחה בישראל, בארצות הברית, באיטליה וביפן. רבים מהם מעולם לא שמעו על קרולינה ומשפחתה, אולם למעלה מעשרים איש קיבלו את ההזמנה מוועידת התביעות להיפגש בגרמניה לצורך הטקס והאיחוד המשפחתי.

"זה מחמם את הלב לפגוש בני משפחה שהיו זרים עד היום", אומר בארי אייזנמן, אביו של מנדי ובן-דוד מדרגה ראשונה של קרולינה. "אולם זה גם שובר את הלב לדעת שקרולינה וכל משפחתה נספו בשואה".

גרג שניידר – סגן הנשיא של ועידת התביעות - שהחזיק העתק של התליון, הזכיר ליותר ממאה המשתתפים בטקס לזכרה של קרולינה כי היא הייתה אחת מתוך 1.5 מיליון ילדים שנרצחו בשואה.

"כואב לחשוב מה קרה לילדה הזו", הוא סיפר לסוכנות הידיעות האמריקאית בראיון טלפוני. "אולם אין לנו את הזכות המוסרית לשכוח את קרולינה".

21/11/2017

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub