לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
פרידה צנועה מאדם גדול

פרידה צנועה מאדם גדול

הרב משה שפירא הובא היום למנוחות, בצום עשרה בטבת, בירושלים. זכר צדיק לברכה.

מאת

שני גיסים שלי צריכים לקרוע היום קריעה בבגדם, לאות אבל. הם תלמידים מובהקים של הרב משה שפירא, שנפטר אתמול. במודעות האבל כתוב "הגאון המופלא", "מגדולי התורה והמחשבה בדורנו", ואף מילה לא נראית מוגזמת. ראיתי לאורך השנים בני אדם רבים שהוא פשוט בנה אותם והפך אותם למה שהם.

הנה רעיון קצר שלו שבו הוא יוצא נגד חלוקת המצוות לשני תחומים ומסביר שזוהי מקשה אחת: "יש טעות נפוצה בחלוקה של המעשים ל'בין אדם לחברו' ו'בין אדם למקום' (אלוקים). למה שלא יגידו על מי שלובש שעטנז שזה 'בין אדם לבגד'? צריך להבין ש'בין אדם לחברו', משמעותו שחברי מחייב אותי כמו שהמקום מחייב אותי. מציאותו של החבר מחייבת אותי כמו שמציאות המקום מחייבת אותי. יש באדם עניין אלוקי, צלם אלוקים, וזה מחייב אותי. השם מתגלה אלינו דרך צורת האדם, ויש להתייחס אליו כאל משהו אלוקי".

בהמשך הוא מסביר איך עניינים שנחשבים "בין אדם לחברו" כמו לא תרצח, לא תנאף, לא תגנוב ולא תחמוד, הם גם "בין אדם למקום", וכותב: "הכול קשור לחילול המציאות האלוקית שבאדם".

הוא יובא למנוחות היום בירושלים, בעיצומו של צום עשרה בטבת, שבו החל המצור על חומות העיר. אני לא יודעת איך לקשר בין האירוע לתאריך, אבל בטוחה שהוא היה מוסר שיעור מרתק ומרומם על המשמעות של פטירת אדם גדול ביום כזה.*

*ואז בתגובות לפוסט הזה בhttps://www.facebook.com/SivanRahavNews

מישהו העלה את השיעור הבא מהרב שפירא בעצמו:

Image may contain: text

לצפיה בהגדלה לחצו כאן

 

8/1/2017

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 2 תגובות ב-2 דיונים

(2) חגית, 10/1/2017 06:45

זכותו יגן עלינו

(1) Mo Reek, 9/1/2017 08:31

קשר לעשרה בטבת

סיון רהב מאיר כותבת שיהא לא יודעת איזה קשר ישנה בין פטירת הגאון ר' משה שפירא לבין התאריך עשרה בטבת. בשיעורים של אותו גאון בעצמו אשר מרחיב בקשר בין כל המורעות של התאריכים ח' ט' ו' בטבת מתרגום התורה ליוונית שניתנה בזה כח לחיצונים (סטרא אחרא) עד פטירת עזרא הסופר שהוא היה קשר ישיר ממשה רבינו שהעלה את התורה לדרגה כזאת אשר אין לו כח בסיטרא אחרא לתחילת המצור אשר הגוים השתלטו על התורה ורב זצ"ל (עדיין לא מאמין שאני כותב עליו זצ"ל) הוסיף שלידת הנצרות גם היה בט' טבת כי גם בזה ניתנה כח הקדושה של התורה לידי החיצונים וא"כ הרב עצמו שהרבה קדושה אשר אין כמותה וטהרת המחשבה בישראל נפטר בעשרה בטבת, עוד אחד משררת האירועים שמסמלים ניתוק של הקשר עם הדור הקודם ניתוק של שרשת הקדושה. יהא זכרו ברך

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub