לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
שנת 'החיים בסיכון' שלי

שנת 'החיים בסיכון' שלי

בשנה שעברה עזבתי את משרד עורכי הדין שלי – העבודה, המעמד, והכסף – בלי שום תוכניות אם וכיצד למצוא עבודה אחרת.

מאת

כפרקליטה בחברה ידועה, השגתי מעמד והכנסה בטוחה הגדֵלה בהתמדה. כשמישהו אמר לי פעם בסביבות ראש השנה ש"ה' מחליט כמה כסף תקבלי", חייכתי והגבתי, "כן, אבל אני נותנת לו את הטווח!"

אבל, אחרי למעלה מעשור עם אותו מעסיק, קלטתי שפיתחתי גרסה אישית של תסמונת שטוקהולם: לא יכולתי להבחין עוד בין מטרותיי האישיות לבין התוכניות הכלכליות והמקצועיות של העסק לגביי.

חששתי שלא אספיק להניד עפעף, וכבר אפרוש מהעבודה בגיל 65, מבלי שאחליט אף החלטה חשובה לגבי מה שאני עושה עם החיים שלי. רציתי נואשות לנקות את הראש, לחשוב באופן יצירתי על מה שהייתי רוצה לעשות, ואולי אפילו לגלות מה ה' רוצה שאעשה עם כל הכישורים והניסיון שזכיתי להשיג.

מוכנה לגלות שאולי התשובה לא תהיה כרוכה בהכרח ב'הגדלת ההכנסות', לקחתי נשימה עמוקה ויצאתי לדרך.

זמן חופשי

הוצאת עבודה מקצועית במישרה מלאה מסדר היום שלי, הותירה אותי עם שני אתגרים ענקיים: זמן וכסף. לקח לי זמן לגלות מה לעשות עם כל הזמן החופשי שצץ בחיי. לפתע, היה לי כל כך הרבה ממנו! שעות הבוקר עד הערב השתרעו לפניי בלי שום תוכנית לכלום. איזו הזדמנות אדירה, ואיזו אחריות גדולה. מצאתי את עצמי במציאות שונה, שבה יש לי זמן לכל מה שאבחר – אבל שום מושג מה אני אמורה לבחור.

החלטתי להתחיל לעשות רק את הדברים שידרשו את המיומנויות שלי ויועילו לרווחת הציבור, לא משנה אם או מה ישלמו לי בעבורם.

במשך השנה הבאה, שימשתי שופטת זמנית (ללא תשלום), עבדתי כמגשרת במחלוקות כספיות בין פרקליטים ללקוחותיהם (בלי שכר), לימדתי אנגלית, היסטוריה, ואזרחות בבית ספר לבנות (בהתחשב במשכורת שם בהחלט אפשר להחשיב את זה כהתנדבות), כתבתי מאמרים (כמו זה) לאתרים שונים ועשיתי עשרות דברים דומים, שאתגרו אותי ופתחו אותי לכיוונים חדשים.

כשעזבתי את המשרה שלי, נהייתי זמינה לחיים.

בנוסף לעבודה המקצועית, אנשים פנו אלי במגוון נושאים אשר כל עוד עבדתי, לא העזו להטריד אותי בהם: האם אוכל לארח מסיבת יום הולדת של חברה? מסיבת חבר?ת לבתם המאורסת של חברים? ביליתי שבוע בבית עם חברה שהחלימה מכימותרפיה. קניתי כל סוג של כדור שאפשר להעלות על הדעת והזמנתי חברות, בזמן שילדיהן שיחקו בהם בחצר האחורית. אחייני בן ה-12 בא מחו"ל לבקר אותי למשך 5 ימים, וביליתי איתו כל רגע, על החוף, בסרטים, בקניית חליפת בר מצווה בשבילו. שוב התאהבתי בבישול, ואכלתי מזון בריא וטרי (לעולם לא אוכל שוב ארוחת בוקר במכונית!).

כשעזבתי את המשרה שלי נהייתי זמינה לחיים, ואלה התגלו כעשירים, טובים, מגוונים ומעניינים.

היה לי יותר זמן ממה שציפיתי, משום שבנוסף לזה שאני לא עובדת, אני גם לא צריכה יותר לברוח מלחץ העבודה ולהקדיש נתח זמן ל'שעות אחר העבודה'. 'זמן מחשב' הצטמצם עכשיו למשחק מזדמן מדי פעם; התאווה שלי לבלות זמן ב'צְפִייה' פסיבית בטלוויזיה, נעלמה כמעט לחלוטין. במקום זה ניקיתי את המחסן שלי; חידשתי מלתחה; התעמלתי. התפללתי יותר, התלוננתי פחות.

למדתי מהר מאוד, שיותר זמן חופשי, זה גם יותר זמן להרגיש רע עם הדברים הגדולים שהעציבו אותי – במקרה שלי, זה שעדיין לא מצאתי בן זוג לחיים. נראה שעבודה במשרה מלאה נתנה לי "פטור" מהצורך ללמוד לארגן את מחשבותיי, את רגשותיי, את תחושותיי – במשך 16 שנה הן היו רוב הזמן בהקפאה, בעוד שאני עבדתי.

אבל ממה את חיה?

וחוץ מזה, הכסף. "אבל ממה את חיה?" שואלים אותי כמעט מדי יום. זאת באמת תעלומה גדולה. לא פרסמתי, ולא חיפשתי עבודה משתלמת מכל סוג שהוא. התנתקתי מחבל הטבור של המשכורת החודשית שלי, בהחלט לא הייתה לי שום תוכנית להרוויח כסף, ולא תכננתי שתהיה לי כזאת. העברתי את התחום הזה בחיי, לגמרי לידי האלוקים – ואני כבר לא נותנת לו את הטווח. מבחינה זאת, השנה הזו ללא תעסוקה הייתה באמת שנה של חיים בסיכון.

כל עבודה משפטית משתלמת שעשיתי, הייתה תוצאה של פנייה עצמאית. חלק מהעבודה שהגיעה אלי בזרם בלתי אחיד, הייתה הפניות מאנשים שעמם עבדתי בעבר. אבל במקום לעשות כל מה שהגיע אלי, נשארתי נחושה לקבל אך ורק עבודה שבה הייתי מיומנת במיוחד ושבה הייתי מעוניינת במיוחד. אני אעבוד רק עבור אנשים שמוצאים חן בעיניי ושאני בוטחת בהם לחלוטין. את כל המשוכות האלה הצבתי ביני לבין הכנסתי, וביקשתי מה' שיתן לי מספיק לפרנסתי.

בכל פעם שהעבודה המכניסה מסתיימת, אני בוחרת נקודת זמן עתידית שבה אתחיל לדאוג (אני לא בדרגה שבה אף פעם לא דואגים בעניין כסף!). בחודש מרץ, חישבתי שבמאי התחום הכספי יזדקק לדחיפה – אז החלטתי שאתחיל לדאוג רק ב-4 במאי. זה נתן לי כמעט חודשיים של זמן נהדר לחלוטין, חופשי מדאגה ומלא בחיים.

היום אני מודאגת פחות מכסף, מכפי שדאגתי כשהייתה לי מישרה מלאה.

באחד הלילות בראשית מאי, יצאתי לאכול בביתה של חברה (משהו שמעולם לא היה לי זמן לעשות כשעבדתי מסודר), ובעלה שאל אותי מה קורה בעניין העבודה המשפטית. סיפרתי לו שאני נהנית מקצת זמן חופשי, אבל מקווה למצוא עבודה חדשה בתוך כמה ימים. למחרת, הוא הפנה אלי תיק רציני בתחום הניסיון הספציפי שלי, שהעסיק אותי עד לנובמבר. חשתי והבעתי את הכרת התודה שלי לאלוקים על ההפניה הזאת, והרגשתי זכות לעבוד עליה. כמה שונה זה היה מהעבודה שעשיתי בשביל המשכורת, שהגיעה בין אם עבדתי קשה ובין אם לאו!

הפרטים אינם חשובים, אבל ההתנסות נמשכה. לתדהמתי הרבה ורגשות התודה הגואים, העבודה המושלמת עבורי מגיעה כמעט בדיוק כשאני באמת צריכה את הכסף, ואני ממש מרגישה שדואגים לי מבחינה כלכלית. היום אני מודאגת פחות מכסף, מכפי שדאגתי כשהייתה לי מישרה מלאה – ואני מרוויחה הרבה פחות. אני כבר לא מרגישה שההכנסה מונחת בידי בני אדם שמשתמשים בקריטריונים מוזרים כדי לקבוע את ערכי, או אפילו שהמאמצים שלי הם אלה שקובעים כמה ארוויח.

מכיוון שאני כבר לא "נותנת את הטווח", ההכנסות שלי היום קרובות יותר לסכום שלו אני זקוקה. זה רק חלקיק ממה שהרווחתי קודם, אבל זה בהחלט מספיק לי.

מאז שעזבתי את העבודה שלי, עושר החיים, עם המשפחה והחברים, תומך בי יותר מאשר ההכנסות שאי פעם היו לי. אני לומדת לקבל באדיבות, במקום להיות תמיד הנותנת; אני לומדת ללמוד שוב, אחרי שתמיד הרגשתי שאני המורה. הכוח והביטחון של בעלת שכר גבוה הוחלפו בענווה של מקבלת, אסירת תודה, מידו הנדיבה של האלוקים.

אני קוראת לזה שנת 'החיים בסיכון' שלי, אבל מעולם לא חשתי בטוחה יותר.

21/4/2013

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 24 תגובות ב-23 דיונים

(23) דורה, 30/4/2013 11:36

לדעתי, הפסקת לעבוד כדי לשחררך למען מציאת בן זוג לחייים !!!!!!!!!

(22) מאיר, 23/4/2013 13:06

יש לי הצעה מה לעשות בחייך ולהיות מאושרת יותר מכסף

עיקר הרעיון - להאהיב את הבורא על בריותיו לא דורש כסף או מאמץ רק רצון טוב ואהבת הבריות

(21) רונית, 23/4/2013 10:08

לקראת מתן תורה

מזדהה אתך בדרך בשמחה.מתנה לעצמך. עברתי דרך דומה כמנהלת ביה"ס 15 שנים..המטרות החינוכיות, גילוי פני המערכת,מייצגיה סתרו לי ערכים אישיים.בחרתי בנאמנות לעצמי.פרשתי.אני חילונית אך מתחברת שזו דרכו של ה,.להיות מחובר לטוב שבי ואז השמחה איתו ,האמונה בי בדרך,והחיים לא מפחד וודאות.אולי זו התורה. אם יש לך עוד קצת זמן נחל עיון מקסים מקסים אצלנו במטולה.בי.אהבתי את מאמרך.תודה

(20) שירה אסנת, 3/9/2008 11:40

יישר כח על האומץ !

אין לי ספק שכותבת המאמר אחראית מאוד למעשיה בכל תחום שהוא. יישר כח על הביטחון בה''ועל האומץ לעשות את הצעד הנכון. נהניתי מאוד לקרוא את המאמר המדגיש את הצורך לעבוד כדי לחיות ולא לחיות כדי לעבוד. מאחלת לך כל טוב תמיד!

(19) NOAM, 11/7/2007 06:36

צריך ללמוד ממך.

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub