לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
"גוי של שבת" יהודי

עקב פתיחת עסקים בשבת, עובדים רבים נאלצים לוותר על יום המנוחה השבועי שלהם. להיות "גוי של שבת" יהודי בישראל 2004.

מאת

החלטתם לבלות את יום החורף הנעים בטיול לאטרקציה זו או אחרת בצפון הארץ. ארזתם את הילדים, חטיפים, שתייה וכובעים ויצאתם לדרך. הגעתם לאתר, את פניכם מקבל שלט ועליו מחירון. אתם שולפים את כרטיס האשראי שלכם, כשלפתע, בין זמני הפתיחה אתם מגלים:

 

שבת 10:00-17:00.

מה תעשו?

יש כאלו שעבורם מדובר ב"אחורה פנה" מיידי.

יש שישלמו ויכנסו.

ויש את המתלבטים... מחד, הבטחנו לילדים, אנחנו כבר בכניסה והתשלום עבור הכניסה ממילא לא יעשיר או יעני את בעלי המקום. מאידך,כבודה של השבת נרמס באין מפריע....

מן העבר השני של המתרס מתחבטים בלבטים קשים הרבה יותר בעלי העסקים, חלקם אנשים דתיים שלא רוצים לפגוע בכבודה של השבת, אך מתקשים להתמודד עם ההפסדים הכספים הכרוכים בסגירת העסק בשבת.

הפיכת השבת ליום עסקים רגיל במספרים גדלים והולכים, והגידול במספר אנשי העסקים שומרי שבת העומדים בראשות חברות ורשתות מובילות, יוצר קונפליקט. כך עולה מכתבה של שושנה חן במגזין ’ממון’ של ’ידיעות אחרונות’.

לצידם של שלמה בן צבי, הרוכש הטרי של ערוץ 10, המנסה למצוא היתר הלכתי להפעלת הערוץ בשבת ומוטי זיסר איל ההון הדתי ובעל השליטה בקניון ארנה בהרצליה הפותח את שעריו בשבת, מונה חן את בעלי חברת הביגוד המצליחה "פוקס" שכל חנויותיה סגורות בשבת ואת רשת חנויות הצעצועים "כפר השעשועים" שעל אף קהל היעד הפנוי בעיקר בשבתות – הילדים אף היא סוגרת את שעריה בשבת.

לאחרונה הצטרף לדילמה הזו רמי שביט, מנכ"ל ה"משביר לצרכן" שהחליט בסופו של דבר לפתוח שניים מן הסניפים בשבת.

צד העובדים

בתווח נמצאים העובדים, את יעל, אחת מיני רבים פגשתי השבוע.

היא בת 22, סטודנטית העובדת למחייתה כמוכרת בחנות בקניון בהרצליה. אל הראיון בחנות בה היא עובדת היום, הגיעה לאחר אין ספור פניות לחברות, שליחת קורות-חיים וראיונות שלא צלחו.

לאחר מספר מבדקים התקבלה לעבודה, ולא הייתה מאושרת ממנה. במהלך חמשת החודשים הראשונים לעבודתה היא הצליחה לקנות את חיבתם של מעסיקיה בזכות יושרה, חריצותה והתמדתה. במהלך חודשי עבודתה היא אף זכתה לקידום ולתוספת במשכורתה. הכל היה נהדר מבחינתה עד שבעלי החנות החליטו לפתוח אותה בשבתות.

חשוב להבהיר, כי היא איננה דתיה, אפילו כמסורתית היא איננה מגדירה את עצמה.

"בהתחלה עוד הסתדרתי עם החלפת משמרות, שאר העובדים הבינו וניסו לבוא לקראתי". לפני כשבועיים לא היה מנוס, ומיכל נאלצה לעבוד גם היא בשבת.

חשוב להבהיר, כי היא איננה דתיה, אפילו כמסורתית היא איננה מגדירה את עצמה אלא כ"חילונית שרוצה לשבות בשבת". אם הייתה לה אופציה אחרת, הייתה ממהרת ליישמה אך כהגדרתה "המצב בשוק 'על הפנים' ופשוט אין עבודות". היא מוסיפה, "אני נאלצת לשמור על מקום העבודה הנוכחי, תוך חילול שבת ומרגישה לפעמים 'גוי של שבת', אך פשוט אין לי ברירה".

בקרוב יצטרפו אל יעל ודומיה עשרות עובדי ה"משביר לצרכן" בשני הסניפים שיפתחו בשבת.

העובדים צפויים לקבל תוספת שכר של 300% תמורת העבודה בשבתות, אך כאן העת לשאול את השאלה: האם הכסף יענה את הכל?

אבי כץ, מנכ"ל "כפר השעשועים" אומר כי "אני מאמין שהפרנסה מהשמיים", ומוסיף "מה אגיד לילדי, אם בשביל כמה לירות מכרתי את נשמתי?".

איש העסקים מוטי זיסר התבטא אף הוא בנושא בעבר ואמר: "הלוואי שיכולתי לדאוג שהקניון יהיה סגור בשבת. אני לא נושא שום משרה בחברה שמנהלת אותו ולכן אין לי סמיכות חוקית להחליט או להשפיע על כך".

עובדים שכירים אחרים עימם שוחחתי אמרו כי למרות המצב הכלכלי הקשה הם מעדיפים שלא לעבוד בשבת אלא לנצלה כיום מנוחה אפילו בלי קשר להיותו יום דתי. מסתבר, שאינך צריך להיות דתי כדי לשאוף שיום אחד בשבוע יהיה יום של מנוחה, די שתהיה בן תרבות.

אפשר לכפור באקסיומה ש"יותר מששמרו ישראל את השבת, שמרה היא עליהם", אבל אין ספק שהיה לה חלק גדול בהישרדותה של היהדות לאורך הדורות מאז גלה העם מארצו ועד ימינו. אבל גם אם נתעלם מן ההקשר היהודי מסורתי, המייחס לשבת קדושה מיסטית המעניקה לשומריה עליית נשמה – עצם הרעיון של חובת יום מנוחה אחד בשבוע לכל אדם באשר הוא, לרבות לעבד, ואפילו לבהמה, הוא התרומה המפוארת ביותר של תורת ישראל לעולם כולו.

אז בפעם הבאה שאתם ניצבים בפני הדילמה להיכנס/לא להיכנס לקנות/לא לקנות אל תעמידו בפניכם את השיקול של "הכסף שלי ממילא לא יטה את הכף לכאן או לכאן". חישבו על אלו שנאלצים לעבוד עבורכם גם בשעות שאתם נחים מעבודתכם, על אלו שבעל כורחם הפכו "לגוי של שבת" במדינת היהודים 2004.

 

 

1/5/2004

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 13 תגובות ב-13 דיונים

(13) אנונימי, 10/5/2010 07:51

לא קיבלו את אשתי לעבודה לאחר ששמעו שהיא שומרת שבת

אני מזועזע, אנחנו גרים בישוב שמוגדר איכותי בצפון, לאחרונה אשתי הלכה לראיון עבודה לתפקיד מנהלת ספריית הישוב. הראיון הלך מצויין, כולם אמרו שהיא מקסימה ובטוח שתקבל את העבודה ושיש לה עדיפות ברורה על שאר המתמודדות, עד שהיא אמרה בתמימות שהיא שומרתשבת ולא מוכנה לעבוד בשבת. מייד ראוש המועצה הזעיף פנים ולמרות שהיא היתה המועמדת המועדפת, והיחידה שהיא תושבת המקום לא קיבלה את העבודה. אגב אנחו לא שומרי מצוות ורק לאחרונה התחלנו לשמור שבת. אם זו לא אפליה ואפילו אנטישמיות אני לא יודע מה כן. מדהים, אנטישמיות של יהודים בארץ ישראל!

(12) סופי, 27/12/2004 09:38

"גוי של שבת"

היי ח'ברה.. יש משהו שממש מציק לי והחלטתי לכתוב עליו...
אנחנו היהודים זה עם מיוחד במינו עם קשה עורף כמו שכבר נאמר , אני אומנם לא קשורה אבל מציק לי ממש שיש יהודי שמפריע לו שיום שבת יהיה יום שבתון אנ בכלל חייה בעצבים מעצם העובדה שאם תסתכלו על הגויים - פלשתינאיים למשל מה רואים? אומנם לא כולם כך אבל רובם שומרי דתם , כל הפיגועים הללו שהם עושים מתוך מחשבה שהכל למען אלללה הם מוכנים לעשות.. אני לא מבינה למה אנחנו בניגוד אליהם שיש לנו אלוקים גדול ולעולם לא נוטש בעת צרה , אומנם לעיתיים אדם מרגיש ריחוק אבל זה רק הרגשה כאשר אדם שרוי בח'ברה לא הכי קרובה לדת הדבר מביא להרגשת ריחוק אבל לא כך הדבר אלוקים קרוב למי שקורא לו באמת.. אלוקים אוהב כל יהודי ובכלל כל אדם ומוכן לקבל שביים בתשובה.
חס וחלילה בלי לקטרג על עם ישראל אנחנו משחקים אותה עם יותר מידי חכם ומסתבכים.
לדעתי אסור לעבוד ביום שבת כי אם נעשה את זה נאבד את הדבר הכמעט יחיד שמקרב אותנו לאלוקים.
אני יכולה להגיד מתוך ניסיון של עבודה בשבת אומנם במקצוע של פיקוח נפש אך הדבר כואב לי מאוד ואינני מרוצה כל שבת שאני עובדת אני חשה חרטה אין פה עניין של חילול שבת אבל הדבר עדיין קשה.
בקיצור ח'ברה יקרים בוא נהיה יהודים טובים ויבוא משיח בן דוד ונגמור עם עולם 'הפרזדור' או איך שזה לא נקרא.

(11) benito camelas, 5/11/2004 02:55

שבת בבית!

אני חושב שלעבוד בשבת זה בשביל negros
אני עובד בשבת, ואני ממש לא מרוצה,,,
אני שונא לעבוד בשבת,,,
אני עומד להתפטר מהעבודה שלי,

(10) יהודיה, 22/9/2004 13:56

תגובה ל"גוי גאה של שבת"

למה דוקא יום רביעי נוח לך?לי נוח דוקא יום חמישי אז???!..
הבעיה שלך היא לא שיש יום חופשי,אלא שהמדינה קבעה שהיום הזה הוא יום שבת.כנראה,אתה רואה בכך כפיה של הדתים או משהו כזה..אבל אני רוצה להזכיר לך,שבארה"ב למשל היום החופשי הוא יום ראשון,ובארצות האיסלם היום החופשי הוא יום שישי,וכן הלאה.היום נקבע ע"פ רוב ע"י הדת הרישמית של המדינה. כך שמדינת ישראל היא לא היחידה שקבעה את היום החופשי שלה לפי הדת הרישמית שלה-היהדות.
ואם כבר אנחנו(היהודים) כל הזמן מתיימרים להיות כמו הגויים,למה שבזה נהיה שונים מהם??-)
יהודים-שמרו על השבת והשבת תשמור עלינו

(9) אנונימי, 6/9/2004 05:37

גוי גאה של שבת.

גם לי בתור חילוני יש ההבנה שיום אחד בשבוע חיוני למנוחה, מי אמר שזה צריך להיות שבת? לךמה זה לא יכול להיות יום רביעי למשל? אני למשל ממש מרוצה מזה שבשבת המשכורת גבוהה בהרבה, ואת היום החופשי שלי אני יכול לעשות באמצע השבוע.
זה נכון שסירוב עבודה בשבת בחלק ממקומות העבודה נתפס כחסרון של עובד. אך רוב העסקים כפי שאני רואה את זה- עדין מתחשבים בעובדים שמבקשים לא לעבוד בשבת.
עם זאת- מכאן עד להחרמת עסקים כי הם פותחים בשבת המרחק ממש ממש ארוך? ההפך הוא הנכון... אני חלק מהשוק שקונה בעיקר בשבת, אני נטוי יותר לפתח מחויבות כלפי חנות שפתוחה בשבת, מאשר לחנות שלא- כך אני יודע שאוכל לחזור לחנות הזו ביום שהוא רוב הפעמים אכן יום החופש השבועי שלי.
בנוסף- אם כבר אתם מחפשים לפעול נגד מקרים כמו המתוארים- יש רטייה קיצונית של בעלי עסקים מעובדים נוספים בגלל חוסר יעילות קיצונית של חברות כוח אדם למיניהן וכבר יש תחלופה כפויה טבעית של עובדים- אז משתדלים שלא להוסיף על זה...
עם זאת חוקים שמחייבים לשלם יותר מ 200% אחוז בשבת יכולים כן למנוע את המקרה שתואר, וכן פיקוח מקצועי שייאפשר לעובדים בחירה אמיתית אם לעבוד בשבת בתמורה למה שאותו בית עסק משלם.
אכן- בלי יום חופש זה ממש ממש רע לחיות עבור בני אדם (אנושות) ככלל, אך מי קבע שהחופש חייב להיות דווקא בשבת אם כוחות השוק אינם מאפשרים זאת?
אני אמשיך ללכת לקניות בשבתות כי ככה יותר נוח לי, וכן, בתור צרכן, אתן יותר אמון בעסקים שאני יודע שפתוחים עבורי גם בזמן שאחרים סגורים. שבת, לילות, וכדומה.

הצג את כל התגובות

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub