לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
10 דרכים לשמור על גישה חיובית כשלא מוצאים עבודה

10 דרכים לשמור על גישה חיובית כשלא מוצאים עבודה

סיימתי שני תארים... ובינתיים אני מנקה בתים. איך לשמור על הערכה עצמית בשוק עבודה רעוע.

מאת

סיום לימודי התואר שלי היה יום גדול ומלא התרגשות, גאווה על הישגיי ותקווה לעתיד ורוד. הייתי אז בתחילת שנות העשרים של חיי עם שני תארים, עם גישה של "אני מסוגלת לעשות הכל" וחובות לכל החיים. הייתי מוכנה לצאת לדרך... אבל לא למצב הכלכלי העגום שהמתין לקבל את פניי בעולם המקצועי.

הייתי בחורה משכילה, שאפתנית ודבקה במטרה, שהשתמשה בתואר שלה כדי לשמור על ילדים ולנקות בתים. אבל ידעתי שאני לא לבד. המוני צעירים מבריקים ומוכשרים, חיפשו עבודה.

אבטלה, או תעסוקה לא מתאימה, נושאת בחובה חולאים רבים מלבד העדרה של משכורת. קשה מאוד לשמור על ביטחון עצמי בריא, כשיום אחרי יום אין לך לאן ללכת – וכשעל כל זה נוספים גם חובות שהצטברו בזמן הלימודים, ורצון עז לא לחזור לגור עם אבא ואמא, הסיכון לגלוש לדימוי עצמי שלילי ודיכאון גדל עוד יותר אצל הבוגרים הטריים יחסית.

ובכן, מה אפשר לעשות כשהתוכניות הגדולות שלנו מתעכבות בשל מצב כלכלי רעוע והעדר שוק עבודה מתאים?

להלן 10 אסטרטגיות לשמירה על גישה חיובית.

1) הגדירו מחדש את הערך העצמי שלכם. אתם לא מה שאתם אוכלים ואתם לא מה שאתם עושים. האוכל, הבגדים והעבודה שלכם לא מגדירים או קובעים מי אתם או מה אתם רוצים להיות. הקדישו רגע בכל בוקר כדי להזכיר לעצמכם שהערך הטבעי שלכם בתור בני אדם, אינו מבוסס על משרה (או על כסף בבנק, לענייננו), ונצלו את הזמן לבנות ולבסס את הערכתכם העצמית - אתם שווים את זה.

2) נקו את הבלגן. אם חוסר העבודה הותיר אתכם מיואשים, אל תניחו לזה לבוא לידי ביטוי בדירה שלכם. הדבר האחרון שחסר לכם עכשיו הוא לאבד את המפתחות בבלגן שעל שולחן האוכל, ואחר כך לפשפש בערמת הכלים המלוכלכים ומכלי הארוחות המוכנות כדי למצוא משהו מספיק נקי כדי לשתות ממנו... אתם כבר לא במעונות. תרגישו הרבה יותר טוב עם עצמכם ועם המקום שלכם, אם תצליחו לשמור בו על הניקיון והסדר.

3) צאו והתלבשו. לישון בלי סוף יכול להיות נחמד לכמה ימים, ואולי אפילו לשבוע או שבועיים. אבל זה נמאס מהר, ולא עוזר לכם לצאת מביצת האבטלה. אני יודעת... הייתי שם.

במקום להתחיל את היום בשעות אחר הצהריים, נסו לקום מוקדם, להתלבש לפני 9 בבוקר, ולנצל טוב את הזמן שלכם. היציאה מהפיג'מה היא אחד הצעדים הראשונים ביותר לשיקום הערכתכם העצמית. נעלי בית בלויות וחולצת טריקו רחבה, קצת פחות יעילות ליצירת קשרי עבודה, מלבוש עסקי רגיל וגרביים תואמים.

4) גלו את היצירתיות שלכם. סוף סוף יש לכם את הזמן לעשות את הפרויקט שתמיד חלמתם לעשות. התחילו לצבוע – את הקירות או בד קנבס. סדרו מחדש את הסלון. התחילו לבקר בסמטאות הצבעוניות של השוק ותראו אם תצליחו למצוא אוצרות שיעוררו את הכוחות היצירתיים שלכם. תעשו משהו מוחשי עליו תוכלו להצביע ולומר, "אני עשיתי את זה ואני גאה בכך".

5) התנדבו. זה שאתם לא מצליחים למצוא עבודה שמשלמים בה, לא אומר שאתם לא יכולים למצוא עבודה בכלל. קחו את כל המיומנויות והתלהבות העשייה, והעסיקו את עצמכם. לתת זאת הרגשה נפלאה. היכולת לענות על צרכים של אחרים מבטיחה לנו מנה בריאה של הערכה עצמית. בנוסף, יש סיכויים שתפגשו אנשים בסגנון שלכם, שגם הם עובדים למען המטרה להפוך את העולם למקום טוב יותר.

6) התעמלו. הגיע הזמן לקום מהספה, לשלוף את האוזניות ולצאת להליכה או ריצה מסביב לשכונה. תרגול קבוע מוכח מדעית כעוזר להפחתת לחץ, מתח ודיכאון על ידי שחרור אנדורפינים. האנדורפינים מעוררים רגשות חיוביים במחשבה ובגוף. אז קחו את המוזיקה האהובה עליכם, או את החבר האהוב עליכם, והקדישו זמן כלשהו בכל יום כדי לצאת ולהתעמל.

7) אמרו תודה. בסדר, אז אולי אתם לא בדיוק מתלהבים מהגרסא העכשווית של החיים שלכם. אבל עצרו לרגע וחשבו... האם הם כל כך גרועים? אל תניחו לענן האבטלה לזלוג על כל הדברים הטובים שבדרככם. האם הקופאית חייכה אליך? האם השכן הידידותי מצא זמן להתעניין במצבך? האם החברים העובדים שלך מזמינים אותך לאירועים ומנסים לעזור לך ליצור קשרים?

אם תתנו מבט נוסף ותודו בכל פעם שאנרגיה חיובית כלשהי מגיעה לכיוונכם, כל הרגשות החיוביים האלה יאוחסנו בתיבת החיסכון המנטלית שלכם. תוכלו למשוך את החוויות החיוביות האלה בזמן שאתם זקוקים למעט עידוד, וכשתהיו מוכנים, תוכלו להתחיל לשדר את הרגשות החיוביים שלכם אל העולם ולעודד גם אחרים. התחילו בלשים לב לדבר אחד בכל יום שעליו אתם מכירים תודה – אפילו אם הוא פשוט כמו משב רוח קריר ביום חם. חווית ההודיה תהפוך אתכם לאנשים שמחים יותר ובטוחים יותר בעצמם – וממילא גם למתאימים יותר להתקבל לעבודה.

8) הרשת החברתית. זה שיש לכם 500 חברים בפייסבוק לא אומר שאתם לא צריכים לצאת מהבית ולבלות בחברה. אתם לא עובדים, אבל זה לא אומר שאתם צריכים לכלוא את עצמכם בבית, להיכנס לדיכאון ולא ליהנות מכלום. אם הכסף מדאיג אתכם – אל תיתקעו בזה. יש המון אפשרויות ליהנות בחוץ בחינם. צאו לרכיבה על אופניים עם חבר או תכננו ברביקיו בפארק עירוני או על חוף הים (אתם בכל מקרה אוכלים, נכון?). חדשו קשר עם ידידים מהעבר, ובקשו מהם להביא איתם חברים חדשים, כדי שתוכל ליצור קשרים חדשים שאולי גם יובילו להצעות עבודה חדשות.

9) אל תפסיקו ללמוד. קראו את העיתון. קחו ספר ממדף רבי המכר. צאו לשיעור או עקבו אחר פורומים באינטרנט בנושאים שמעניינים אתכם. עשו דברים שיעוררו את מחשבתכם ויאפשרו לכם להמשיך ולזרום עם ההתרחשויות בעולם. תרגישו טוב עם עצמכם שאתם אנשים המעודכנים בהוויות העולם, והלימוד העצמי שלכם עשוי להוות אפילו פתח חדש לאפשרויות תעסוקה אחרות.

10) מערכת תגמול. אולי אינכם עובדים, אבל זה לא אומר שאתם נטולי אחריות. יש קורות חיים שצריכים לשלוח, מוצרים לקנות, כביסה לכבס ומערכת שלמה של תפקידים שצריכים להיעשות... אבל זה פשוט לא מעניין אתכם בתוך חרדת האבטלה שלכם. הילחמו בעצלות הפנימית על ידי פרסי תגמול קטנים, על השלמת משימות שאתם לא אוהבים ומחיקת כל המטלות ברשימה לאותו יום. אם תדעו שאתם יכולים לקבוע מטרות ולעמוד בהן, תרגישו יותר יעילים, בטוחים בעצמכם וברי העסקה.

הערכה עצמית בריאה היא אחת הדברים החשובים ביותר להתרכז בו בתקופה קשה זאת. אם יש לכם רעיונות נוספים כיצד לשמור על גישה חיובית כשאתם מובטלים, שתפו אותנו בתגובות למטה!

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 12 תגובות ב-11 דיונים

(11) מאיר, 23/4/2013 13:12

מעניין ומרענן - כל הכבוד עשית משהו גדול בשביל אחרים

(10) אנונימי, 6/9/2012 18:37

מאמר תורם

עוד דבר שעוזר הוא להסתכל על העניין בצורה חיובית- יש יותר זמן לשקול מה אנחנו באמת רוצים לעשות ואנחנו לא נאלצים להמשיך בעבודה שלא הכי מתאימה רק בגלל החשש הכלכלי...

(9) אור, 29/8/2012 10:16

מאמר מדהים!

שיהיה בהצלחה לכולם במציאת עבודה הולמת! טיפ קטן: לפני ואחרי הכל, זה תפילה ואמונה שהכל לטובתינו........ בהצלחה!

(8) maay, 26/8/2012 15:04

מאמר מעולה

אחלה כתבה מאוד מיוחדת ומעודדת

(7) אנונימי, 22/8/2012 16:56

תודה על המאמר מתאים ויעיל

הצג את כל התגובות

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub