לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
זהו זה?

זהו זה?

סרט הפרידה של מייקל ג'קסון שובר קופות ויחד עם זה מעורר גם כמה שאלות קשות.

מאת

כשהייתי בן עשר, היינו מתאספים בהפסקות סביב טייפ סטריאו גדול שניגן את "Beat it" של מייקל ג'קסון ומתחילים לרקוד. מספר ילדים שמבלים את כל זמנם החופשי בשיפור צעדי "הליכת הירח" שלהם. כזה הוא כוחה של תהילה.

לא תוכלו לראות זאת בצורה ברורה יותר מאשר בסרט החדש "מייקל ג'קסון – This is it", אשר מתעד את השבועות האחרונים בחייו של ג'קסון, וכולל הסרטות מאחורי הקלעים של החזרות למה שאמור היה להיות מסע פרידה בן 50 מופעים. הסרט פותח בכמה ראיונות מלאי תקווה עם חלק מאנשי צוות הריקודים של ג'קסון, כל אחד מהם מסביר מדוע הוא כל כך רוצה להשתתף במופעים. חלק מהסיבות מפתיעות למדי בעוצמתן: זאת תהיה החוויה הגדולה ביותר בחיים שלהם; ג'קסון כל כך חשוב להם; זה מה שהם תמיד חלמו לעשות וכולי.

אבל אחד הרקדנים חושף דבר עמוק יותר. הוא מודה שיש לו חיים קשים, שהוא הגיע לבור תחתיות, ושעכשיו הוא מחפש משהו שאפשר להאמין בו, משהו שיהפוך את חייו לטובים יותר – זהו זה.

"This is it".

יש משהו עצוב בחשיפה הזאת, ואני חושד שהוא מדבר בשם רבים מאיתנו. למה מייקל ג'קסון היה כל כך חשוב לנו - בגלל שהוא היה רקדן נהדר? זמר מוכשר? מבצע מעולה?

גלוי וברור שג'קסון אכן היה כל הנ"ל, דבר שמוצא ביטוי רב לאורך הסרט. הוא עדיין יכול לרקוד, הוא עדיין יכול לשיר - ובגיל חמישים זה בהחלט דבר ראוי לציון.

אין ספק שאוהדיו של ג'קסון יאהבו את "This is it", בדיוק מהסיבה הזאת. הסרט כולל גם את מיטב הלהיטים המוכרים של ג'קסון. אי אפשר שלא לחוש שזה היה יכול להיות מסע פרידה מדהים. כמה חבל!

אני חושב שג'קסון עצמו היה מודע לסכנה שאורבת מאחורי הסגידה לסלבריטאים

אבל לא רק על זה חבל. היחס המעריץ לג'קסון, כפי שהוא בא לידי ביטוי בסרט כמו גם בחייו, מטריד. יש רגעים בהם האנשים שצופים בביצועיו של ג'קסון במהלך החזרות, מתנהגים בצורה מאוזנת: שרים ונהנים מהקמבק של האמן המוכשר. אבל יש רגעים בהם הם נכנסים לאקסטאזת ריקודים פרועה כל כך, ומריעים באופן מוגזם כל כך, שזה ממש גובל בעבודת אלילים. ולמעשה, בשלב כלשהו, אומר קני אורטגה - הבמאי של הסרט כמו גם של המופע כולו: "זה כמו כנסיה כאן. כנסיית הרוק-אנד-רול" - וכאן בדיוק מונחת הבעיה.

מתי באמת התחלנו, כחברה, לסגוד לזמרים, שחקנים, ספורטאים ובני אדם בכלל? למה אנחנו לא יכולים לרסן את עצמנו וליהנות מכישרונותיהם של אנשים בלי לרומם אותם לדרגות על אנושיות? ברור שחייו האישיים של ג'קסון מוכיחים שלא חסרו לו בעיות משל עצמו. אז למה אנחנו מעמידים פנים כאילו זה להיפך?

פולחן הסלבריטאים הפך לכוח כה עוצמתי עד שהוא גובל בסכנה, ואני חושב שאפילו ג'קסון עצמו היה מודה בכך. למרות שהוא אהב להפגין את כישרונותיו לאוהדיו – כפי שהסרט מראה בבירור – הוא ממש לא נהנה מהחטטנות הציבורית בחייו. וחלק מהאשמה מוטלת עלינו, המעריצים. אולי אילו היינו מתייחסים אליו יותר כמו לאמן מאשר כמו לנביא, המצב שלו היה שונה.

אני חושב שג'קסון אפילו רומז באחד משיריו על תקוותו שבני האדם ילמדו להתבונן פנימה, במקום החוצה על ה"מושיע" העכשווי. וזה בדיוק אקורד הסיום של "מייקל ג'קסון – This is it", עם השיר המפורסם: "Man in the Mirror" (האיש במראה):

אני מתחיל עם האיש במראה

אני מבקש ממנו לשנות את דרכיו

והמסר אינו יכול להיות ברור יותר

אם אתה רוצה להפוך את העולם למקום טוב יותר

הבט בעצמך ואז עשה את השינוי

ואולי במקרה הזה, כדאי שכולנו נקבל את עצתו של מייקל ג'קסון.

8/11/2009

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 18 תגובות ב-18 דיונים

(18) נעמה, 24/11/2009 06:13

אבסורד

איך הוא יכול להוות דוגמא?! ולתת עצה?! הוא ההפך הגמור מה לא להיות! להתרחק כמו מאש מחיי הגויים-מה לנו ולהם?? אין מה כלל להתחקות אחר חייו, איש הבל ותועבה בת זמננו. לחכמים שימרו עינכם ואוזניכם מכל הקשור לגויים!

(17) שגיב, 14/11/2009 17:57

האנטישמיות טבועה עמוק בג'קסון

בליגה נגד השמצה לא הופתעו לשמוע את הזמר מייקל ג'קסון מזמר הערות אנטישמיות בקלטת ששודרה בתוכנית טלוויזיה. "הוא כבר התנצל פעם אחת, לפני עשר שנים, אבל נראה שהאנטישמיות טבועה בו עמוק", אומר ל-ynet ראש הארגון, אברהם פוקסמן יצחק בן-חורין, וושינגטון "אפילו לא נבקש ממייקל ג'קסון התנצלות. הוא התנצל פעם אחת, לפני עשר שנים, אבל כנראה שהאנטישמיות טבועה בו עמוק", כך אומר הערב (ה') ל-ynet ראש הליגה למניעת השמצה, אברהם פוקסמן, אחד ממנהיגיה הבולטים של יהדות ארה"ב. ג'קסון, כזכור, השמיע לכאורה הערות אנטישמיות בקלטת ששודרה לראשונה בתוכנית "בוקר טוב אמריקה" של רשת ABC. "הם כמו עלוקות... כל כך נמאס לי מהם... הם ... עושים הרבה כסף, (קונים) בית גדול מכונית והכל... הם רוששו אותי... זו מזימה. היהודים עושים את זה בכוונה", נשמע ג'קסון אומר. הקלטת היא הודעה שג'קסון השאיר לכאורה במזכירה האלקטרונית ליועצו לשעבר, דיטר וייסנר. פוקסמן אינו מפגין בדרך כלל שלוות נפש כזו מול אנטישמיות כה בוטה. ב-1995, כשמייקל ג'קסון שר "jew me, sue me", פוקסמן דרש מייד התנצלות. "קיבלתי ממנו אז מכתב התנצלות, שבו אמר שהוא מבין מה עשה", הוא מספר. ג'קסון אפילו שינה את מילות השיר. "עכשיו אנחנו יודעים מה שווה ההתנצלות שלו", אומר פוקסמן. "זה חלק ממה שהוא. האם נבקש ממנו עוד התנצלות? אנחנו לא נבקש עוד התנצלות. העולם יודע שהוא נגוע באנטישמיות. בכל פעם שקורה לו משהו רע, הוא מאשים את היהודים". על פי הפירסום בעיתון "ניו יורק פוסט", יום לפני פירסום הקלטת הגיש ויינסר, תביעה בסך 64 מיליון דולר נגד ג'קסון בטענה של הפרת חוזה והונאה. נגד ג'קסון הוגשה תביעה נוספת בידי עובד לשעבר בגין פיטורים והלנת שכר. העובד, מארק שאפל, טען שג'קסון השתמש בו ובויינסר כדי להשיג כספים מחשבונותיו המעוקלים בניגוד לחוק. פרקליטם של השניים הוא שהביא את הקלטת לשידור בטלוויזיה. ג'קסון העתיק את מגוריו לבחריין לאחר שזוכה מאשמת ניצול מיני של ילדים לפני מספר חודשים. בריאן אוקסמן, פרקליטו של ג'קסון אמר לעיתון "ניו יורק דיילי ניוז" שהקלטת היא "שיחת טלפון שהוקלטה ללא ידיעתו ורשותו של ג'קסון".

(16) יעל, 10/11/2009 10:06

בן אדם מדהים

את השירים של מייקל הייתי שומעת פעם אחר פעם רק כדי לזכור קטע אחד אחיות שלי תמיד צעקו עליי להפסיק אבל לא יכולתי משהו בשירים שלו הקפיץ לי את הלב ובכך ששמעתי את השירים שלו גיליתי משהו חדש שאף פעם לא קרה לי יש לו כמה וכמה שירים שממש נגעו לי בלב והחלום שלי היה ללכת ולראות איזושהי הופעה שלו

(15) שרון, 9/11/2009 19:47

לי דוקא היו תובנות אחרות מהסרט

הסרט המחיש בצורה מאוד חזקה שלא משנה כמה אתה מפורסם וכמה אנשים מעריצים את האדמה שעליה אתה עומד, אתה עדיין בן תמותה וגם בשיא ההצלחה אתה עדיין עלול למות כמו אחד האדם הפשוט ביותר. כמו כן הסרט ממחיש בצורה חזקה את האימרה שאדם מתכנן תכניות והאלוקים צוחק. במקרה הזה התכניות היו גרנדיוזיות אבל לה' היו תכניות אחרות...

(14) , 9/11/2009 19:29

מייקל האהוב... ="(

קודם כל אני רוצה להודות לך כי לדעתי כתבת פה מאוד יפה על מייקל מבלי ללכלך עליו כפי שכתבים רגילים בד"כ לעשות ובעיקר הכתבים הישראלים! אני מעריצה של מייקל בחייו ובמותו! מסכימה איתך שלא צריך לעשות אף אדם אליל ואלוקים יש לנו רק אחד! אבל לדעתי לפחות מבחינתי אם אקרא לו מלך זאת צורת התבטאות, אין הכוונה פה שהוא מלך מלכי המלכים חלילה! אלא אדם - אומן שהוא מדהים כאילו נלקח מאיזו אגדה!!! מייקל אוהבים אותך!!! <3

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub