לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
כסאות מוסיקליים – איך נופשים ללא הוצאות מיותרות?

כסאות מוסיקליים – איך נופשים ללא הוצאות מיותרות?

על נופש מקורי, חשיפה מוגזמת לשמש ועוגת "פירורים".

מאת

ישבתי בתחנת האוטובוס, ממתינה לבואו, תוך כדי רפרוף במקומון. מודעות ענק נמרחו על העמודים בצבעי ים ושמיים, כשהן צועקות לעברי: "חופשה של חמישה כוכבים!", "נופש של פעם בחיים!", "חופשה בלתי נשכחת!". כולן מבטיחות מגוון פעילויות, אטרקציות, ארוחות עשירות ומגוונות, חופי ים, בריכה והעיקר, שלגונים בחינם! נזכרתי בחיוך בחוויות האישיות שלי מהחופשה האחרונה (ראו "יוצאים לנופש") וחשבתי על כל אותן עשרות משפחות, הנותרות הרחק מהחופשה הנכספת. יקר מדי.

עדיין, הצורך לנפוש שריר וקיים. מה עושים?

לא תאמינו. הציבור הגדול, בהיותו מבורך בילדים ולא ממש משופע בממון, נאלץ למצוא פתרון יצירתי ומקורי במיוחד – "כסאות מוסיקליים". מה שאומר, שמשפחת כהן משכונת הר-נוף בירושלים, אורזת את מטלטליה ונוסעת לנפוש בבית של משפחת גרוס מבני ברק. בו בזמן, שבני משפחת גרוס על מיטלטליהם וטפם נוסעים לחופשה בביתה, של לא אחרת מאשר משפחת כהן! אגב, יש לציין שמשפחות כהן וגרוס כלל אינן מכירות זו את זו. הן לא נפגשו מעולם וכל הקשר ביניהם התבסס על שיחה טלפונית!

משפחת כהן עתידה אפוא להגיע לבני ברק, לרדת מההסעה ברח' סעדיה גאון 12, לדפוק אצל שטרן מקומה ג', לקבל את המפתח, לעלות עוד קומה לדירה מס' 10 ומרגע זה ואילך, למשך כשבוע ימים, להתנהג בבית משפחת גרוס כבשלה: להשתמש בתנור ובמקרר ("איזה יופי, הכינו לנו שתייה קלה!), לסעוד בפינת האוכל ("אימא תראי, מחכה לנו עוגת שוקולד עם פתק "ברוכים הבאים"!), להשתמש במקלחת ובשירותים ("מממ איזה ריח טוב יש למגבות שהכינו לנו") וכן הלאה. משפחת כהן עתידה לנהוג בדיוק באותו האופן. (גם להם ממתינה עוגה, אבל "פירורים").

בינתיים הבני-ברקים שנופשים בירושלים, מתכננים חוויה של התעלות רוחנית: ביקור בכותל, ברובע היהודי, בקארדו, בעיר דוד, במשכנות שאננים, במוזיאון יד ושם ועוד ועוד, כשעלות השהייה, שהיא ההוצאה הכבדה ביותר נחסכת מהם. משפחת כהן הירושלמית לעומת זאת, מתכוונת באותו שבוע "לחרוש" את אזור המרכז (ובמיוחד את הים!) וגם לה תוכנית עשירה וגדושה.

שתי המשפחות יעלו בו-זמנית על הסעה בכיוון נגדי וגם אם במקרה יחלפו זו על פני זו, הן לא ידעו זאת.

בתום השבוע, לאחר שמלאכת האריזה תסתיים, יחלקו ביניהם בני המשפחה את העבודה וידאגו להשאיר אחריהם דירה נקייה ומסודרת עד כמה שאפשר. (ובסוד אני אגלה לכם, שהאימהות "גרוס" ו"כהן", שתיהן אפו עוגות למשפה המארחת). שתי המשפחות יעלו בו-זמנית על הסעה בכיוון נגדי וגם אם במקרה יחלפו זו על פני זו, הן לא ידעו זאת.

מדהים, נכון?

לא יכול להיות, אתם אומרים? גם אני לא האמנתי. אבל זו המציאות!

אתם ודאי שואלים את עצמכם, איך יכול להיות שמשפחה ממש "תפקיר" את ביתה לאנשים זרים לגמרי ותאפשר להם להשתמש בו כבביתם? ואם הם יחטטו בארונות? או יהרסו את הבית? או חלילה יגנבו דברים יקרי ערך?

טוב, אז חסר לכם מעט מידע פנימי: קודם כל המושג של "הכנסת אורחים", מלבד היותו מצווה מהתורה, הנו דבר שבשגרה עבור חלק גדול מאוד מעמנו – מזמינים לדוגמא, קרובי משפחה של חולה המאושפז בעיר מרוחקת, להתארח בבית בקרבת מקום, או, אם פוגשים אדם בבית כנסת שאין לו מקום לסעוד, מייד מארגנים לו "משפחה מאמצת".

דבר שני, אף אחד לא "יפקיר" את ביתו, ללא שווידא כי מדובר באנשים הגונים. (מספיק להרים טלפון לדודה, שבתה לומדת בבית-הספר עם החברה של הבת, של המשפחה המדוברת ולקבל את האינפורמציה הדרושה). דבר שלישי, כל משפחה מצפה לקבל בחזרה בית שמור במצב טוב ובדומה, גם היא נזהרת לשמור על רכוש המשפחה השנייה. (גם זו מצווה בפני עצמה).

אז כמו שאמרנו, משפחת כהן חזרה לירושלים לאחר שבוע בבני ברק, אדומה ושלוקה משהות מוגזמת בים ומשפחת גרוס שבה לבני ברק מרוממת ומזוככת מהחוויה הרוחנית. שתי המשפחות נדברו ביניהן לשוב על התרגיל המוצלח גם בשנה הבאה.

כך זה עובד כבר שנים ומאות משפחות נהנות כל שנה מנופש מהנה, מבלי להכביד מדי על הכיס.

אגב, מישהו מעוניין בחופשה בבני ברק בשבוע הבא? אני מעדיפה משפחה מחיפה אם אפשר, המון זמן לא ביקרנו בצפון...

21/8/2004

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 4 תגובות ב-4 דיונים

(4) יערה הולצמן, 1/9/2004 01:43

תשובה לעומר

בס"ד

עומר שלום.
ישנן מספר אפשרויות להנות מ"כסאות מוסיקליים". אחת מהן, היא בקהילה הדתית אליה הנך קשור. תוכל לדבר עם הרב המקומי או אדם אחר שיכול להמליץ עליך וסביר להניח, כי יהיה באפשרותו להפנותך למשפחות שהוא מכיר באיזורים אחרים בארץ.

באם הנך קשור לאחד האירגונים כגון "ערכים" או "צוהר", תוכל תמיד להתקשר ולבקש הפנייה והמלצה ל"החלפה" כזו.
כמובן שעל הממליצים להכירך היטב. כל ה"פטנט" הזה מבוסס על המלצה אמינה ומבוססת.

חופשה מהנה!

(3) omer, 31/8/2004 05:55

ליערה

תוכלי בבקשה ליידע אותי על המשפחות שמוכנות להיתחלף,על מנת שניתן יהיה להיתחלף איתם.האם יש עיתון שמודיע למעוניינים כיצד נרשמים להחלפה הזו
בתודה

(2) לינוי, 24/8/2004 13:25

מקסים!!!!!

רעיון ממש מקסים, פשוט מעולה!
גם חסכוני וגם חוויה מיוחדת, וכמובן- ברוח היהדות!

(1) און, 22/8/2004 04:15

כתבה מעניינת

הכתבה מאוד מעניינת ולא משאירה ולו פרט אחד חסר. מי שיבחר בדרך החלפת הדירות כאמצעי לחופשה ימצא בכתבה הזו סימוכין ותימוכין ויוכל להיות בטוח בתוצאה וזאת כמובן כמו שכתבת בבדיקה מוקדמת. לצערי איני מהצפון אך אני בכל זאת מזמינה אותך ובני משפחתך לנפוש אצלי בלי החלפת דירות.
אני פחות בנוייה לכך.

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub