לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
אימא, איפה המקרר?

אימא, איפה המקרר?

ילדים זה שמחה, ילדים זה... ברכה!

מאת

טוב, נו, כמו כל אימא יהודיה מסורה, גם אני משתדלת ללמד את צאצאי את 'תורת אימך' ובין כל שאר העניינים, אני מלמדת אותם את הברכות. לפני האוכל, אחרי האוכל וגם לאחר, שהאוכל סיים את מסלולו בגוף ויוצאים מ... השירותים.

ישנם הרבה פרטים שיש להתייחס אליהם. כמו למשל, לאחוז את דבר המאכל ביד ימין לפני שמברכים, כי היא החשובה יותר (ושמאל – לאיטרים), לא לברך כשהפה מלא באוכל, לא 'לבלוע' את המלים ולהגות אותן אחת אחת, לדעת להבדיל בין סוגי הברכות השונות ומה מברכים על מה (הברכה על קרמבו שונה מהברכה על אבטיח למשל) וכן הלאה. מיני פרטים, שמשך הזמן מצטברים לידע רב ויותר מכך, הופכים לחלק מדפוס ההתנהגות של ילדינו.

ובכן, ילדי ברוך ה', כבר יודעים מצוין להבדיל בברכה, בין במבה לביסלי ובין פולקע לקרפיון ו'סבתא ליאורה' זוכה לשיעור פרטי, בכל פעם, שהיא מגיעה אלינו לביקור. "סבתא", גוערת בה נעה. "שכחת לברך!" 'סבתא ליאורה' משתנקת, מנסה לבלוע את הביס ומייד מברכת בצייתנות: " ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שהכל נהיה בדברו". "זה בכלל לא 'שהכל', מאנפפת לעברה נעהל'ה בגיחוך קל, "זה 'מזויינעס ('מזונות')" וסבתא מתנצלת: "אוי, סליחה, התבלבלתי" ומברכת בשנית: 'בורא מיני מזונות'. כעת נתנאל לא טומן את ידו בצלחת ומכריז בקולי קולות: "אבל סבתא, זו ברכה לבטלה!" ונעהל'ה מצטרפת תוך הנהוני הסכמה: "נכון, כי כבר בירכת 'שהכל'! ושניהם צוהלים ומתפקעים למראה סבתא המיואשת.

נתנאל בן השלוש וחצי, מתלהב במיוחד מכל מה שקשור לשירותים.

נתנאל בן השלוש וחצי, מתלהב במיוחד מכל מה שקשור לשירותים והברכה של 'אחרי', גם היא נלוות לטקס ההתפנות שלו. על דלת המקרר שלנו במטבח, מוצמדת ברכת 'אשר יצר' (זו הברכה שעוסקת בבריאות הגוף ושלמותו ומברכים אותה לאחר השירותים) ובכל פעם שמתפנים, אנו נעמדים מול המקרר ומברכים מהכתוב. גם ילדי מסיימים חיש מהר ליטול את ידיהם ומתייצבים 'לקרוא' מהכתוב. הם נעמדים ממש כמוני ומדגימים לי בדיוק רב, את אופן הברכה שלי (מה, כך גם אני מתנועעת, כמו לולב?)

פעם אחת, התארחנו אצל חברים חדשים. נתנאל הצטרך לשירותים וכרגיל, לאחר שהוא סיים, הזכרתי לו לברך. ראיתי שהוא לא מברך והזכרתי לו שוב אך לשווא. אחרי שנדנדתי לו מספר פעמים ללא תועלת, הוא הסתכל עלי עם מבט של מצוקה בעיניו ולחש לי:

"נו, אימא, טוב, אבל איפה המקרר?!"

22/5/2004

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 1 תגובות ב-1 דיונים

(1) און, 23/5/2004 02:13

העיקר הפאנצ'ליין.

מעבר לדברים החשובים שנכתבו על החוקים והמנהגים, אין לי ספק שנתנאל ניחן גם בחוש הומור. זו ברכה.

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub