לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
"תהיי יפה ותשתקי!"

על תרופה משונה ומחאה חד משמעית.

מאת

היה זה בעת שישבתי בחדר ההמתנה של רופא השיניים שלי. כבר סיימתי לדפדף בכל השבועונים שהונחו על השולחן, לסקור את ציבור הממתינים מאל'ף ועד ת'ו ולמיין את כל הפתקים שהצטברו לי בארנק.

הזמן נקף ותורי עדיין לא הגיע. מתוך שעמום הבטתי מסביבי, כשעיני צדה לפתע פוסטר על אחד מקירות המרפאה. התקרבתי לראות אם עיני אינן מטעות אותי וזה באמת מה שהיה כתוב שם, שחור על גבי לבן ואכן, לא טעיתי. הייתה זו מודעת פרסומת לטיפול פלסטי, שמתחתיה באותיות מובלטות הודפסה השורה המדהימה הבאה:

 

"התרופה לטיפול בקמטי הבעה"

 

התמלאתי פלצות. מילא מתיחות פנים, מילא הגדלה והקטנה של אברים או צמצום היקפים, אבל טיפול בקמטי הבעה?! גם הבעות כבר יצאו אל 'מחוץ לחוק'?

הייתי מבינה, אילו מטרת 'התרופה' הזו הייתה למשל, שאחד עם 'פרצוף חמוץ', יזכה להבעה סימפטית, או לדאוג למחוק את ה'פרצוף האמיתי' והלא כל-כך נחמד של מישהו (ואפילו יש לי כמה רעיונות בעניין).

יופייה של אישה נגזר לשבט או לחסד, על פי המידה בה עורה מתוח על פניה או חלילה – לא.

אבל, למרבה הצער, מטרת התרופה הזו הייתה שונה בתכלית. כמו עוד הרבה מסרים 'נאורים' מהעולם המערבי, יופייה של אישה נגזר לשבט או לחסד, על פי המידה בה עורה מתוח על פניה או חלילה – לא. היא נדרשת אמנם לשאת בעול ממש כמו גבר – כמוהו לפרנס ובמקביל אף לנהל את משק הבית. אבל היא בשום פנים ואופן לא רשאית, שיראו זאת על פניה. הם צריכים להישאר חלקים, צעירים ורעננים ועדיף, כך נראה, גם 'חסרי הבעה'.

'אישתך סובלת מעודף הבעה על פניה? שלח אותה לטיפול, מהר לפני שזה יחמיר! אם לא תעצור את זה היום, מחר כבר יהיה מאוחר מדי והיא עוד עלולה להביע משהו, שלא כל-כך ימצא חן בעיניך... לכן, שנס מותניים כפל כפליים ולחם על זכותך לאישה נטולת הבעה!'

ואנחנו נותנות לכך יד. מתייצבות בהמונינו, עם מיטב כספנו, על מנת שימחקו לנו את הפנים, ירימו לנו את הבטן, ינפחו את השפתיים ויכווצו את הירכיים.

לא עוד! כל קמט וקמט הרווחתי ביושר! על כל חריץ ותלם הזעתי קשות – ילדים חולים ולילות חסרי שינה העניקו לי את קמטי הדאגה. מישרה תובענית ובוס שתלטן העניקו לי את קמטי העייפות. ימי הולדת ושמחות משפחתיות דאגו לקמטוטי הצחוק ולכל השאר דאגו השנים. מה עם הערכים של: "אל ,תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו", אנחנו צריכים להתחבר למסר, אולי העיקרי ביותר של היהדות האדם הוא לא החזות החיצונית שלו אלא הפנימיות שלו, הנשמה שלו.

'תרופה נגד קמטי הבעה'? חשבתי לעצמי. הרבה יותר דחוף בעיני להמציא תרופה נגד שטיפת מוח. אבל זה בודאי לא מספיק כלכלי...

***

מאמרים בנושא קרוב:

מעיין הנעורים
התנסות בקרם חדש נגד קמטים, תוך הרהור ביופי שבהזדקנות.

 


 

 

אין כניסה ל'ברבי'!
על אף שלרוב הם מצויים בשני קצוות הקשת האידיאולוגית, לפמיניזם וליהדות יש מטרה משותפת – שמירה על כבודן של נשים.

 

 

 

1/5/2004

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 5 תגובות ב-5 דיונים

(5) תהילה, 5/9/2006 02:54

המאמרים שלך

יערה! המאמרים שלך ממש חמודים ולעניין שיהיה לך שנה טובה ונשמח אם תוסיפי עוד מתכונים לאתר
כל טוב

(4) מזרחי, 11/1/2005 14:25

תהיי יפה ותשתקי

הבלי העולם הזה משטיים בנו בכל מקום ובכל צורה יהי רצון שהשם יתן לנו ולכל עמו ישראל דעה לראות את הטוב בעיני השםולראות את האמת זה עולם של שקר

(3) רות וידאל, 5/5/2004 14:26

מחשבות טובות

יהי רצון מלפניך שתמיד יהיו לי רק מחשבות טובות , שאהיה אופטימי ולא אסתכל המשקפיים,שחורות על החיים , שלא אחשוב רע על אף אחד , שלא יהיו לי הרהורי עבריה אלא רק מחשבות של קדושה ,
שלא יהיו לי דיעות כוזבות ומחשבות מוטעות והשקפה לא נכונה ,
תן בי דעת תורה , עזור לי שאהיה מכוון לאמת!

(2) און, 5/5/2004 01:52

פני בובה

כתבה יפהפיה ולא שותקת. אך דעתי חולקת מעט על הכותבת. איני חושבת שקמטי ההבעה שעל מצחי שנוצרו עקב חשיבה מרובה יעשו אותי פחות חושבת אם אעלים אותם. אלא מה? המחיר להעלימם כה גבוה עד שנאלצת אני להמשיך ו"לאהוב" אותם.
נכון הוא כי קיימת שטיפת מח בעניין אך איני נסחפת אחריה וכך צריכות לעשות גם נשים אחרות. ואם חשקה נפשן לשוות לעצמן פני בובה יעשו זאת באופן דיסקרטי ופרטי.

(1) ifat, 2/5/2004 06:58

להיות מי שאתה

הכי חשוב להיות מי שאתה זה נכון שיש אנשים יותר יפים יש אנשים פחות יפים ממך אז מה הכי חשוב שתהיה אתה עצמך ותהיה מאושר במה שקיבלת
להתעורר בבוקר ולחייך למראה ולהגיד איזה יפה אני ככה זה צריך להיות
אני חושבת ששום ניתוח לא שווה את מה שאתה באמת ניתוח עושה אותך אחרת וזה לא אמיתי עדיף להיות מי שאתה מאשר משהו אחר

היופי הולך מי זה שאנשים חושבים שהם לא יפים ואז זה מה שמבשרים החוצה וזה מה שבאמת קורה תלכו זקופים אם עיינים למעלה ותבשרו לעצמכם קודם כל שאתם יפים ויש בכם הרבה ממה שאתם חושבים

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub