לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
על קול שופר ועל אמנות ההקשבה

על קול שופר ועל אמנות ההקשבה

פעם בשנה נשמעות דפיקות חודש אלול ומגישות בידינו הצעה מוזרה – לעצור את מרוץ החיים, לחדד את חוש השמיעה ולהקשיב.

מאת איתמר ליברמן

לא קרה בעם ישראל שנשמעה תרועתו של שופר בראש חוצות ואיש לא חש ייראה ופחד מחמת התרועה המחרידה, המרעידה את הגוף והנפש עד לעומק הנשמה. לשופר תפקידים רבים טקסיים אמנם, אך כבר בשחר ההיסטוריה של עם ישראל שימש השופר גם כמכשיר אזעקה לעת צרה בשל הישמעו למרחוק. יש משהו בעצם קול השופר שגורם ומעורר בנו את הצורך לשמוע ולהקשיב.

ימי הרחמים והסליחות שאנו בפתחם דורשים מאיתנו לחדד את חוש השמיעה ולאמץ כוחותינו לשמוע ולהקשיב, ובכך לקיים את המצווה החשובה של שמיעת קול שופר, וזאת כאשר אנו איננו נדרשים כלל לבצע איזו פעולה פיזית מיוחדת, אלא רק להקשיב ולשמוע.

כל השנה אנו עוסקים בצרכי היומיום המרובים: עבודה, לימודים, משפחה, עסקים וכו' עד שאנו שוכחים מלהקדיש זמן להקשיב לדברים החשובים באמת: אנשים, מחשבות, רצונות המבקשים מאיתנו שנקשיב להם – אך אנו דוחקים אותם הצידה וזונחים אותם מפאת התעסקותנו בדברים אחרים. פעם בשנה נשמעות דפיקות חודש אלול ומגישות בידינו הצעה מוזרה ולא ממש מפתה שבשבילה נדרשים אנו בסך הכל לעשות מאמץ קטן של לשמוע לקול השופר, לפתוח את האוזניים ולהקשיב.

אנו נדרשים להקשיב בימים אלו. להקשיב לעצמנו, לעמקי הנשמה, להתנתק לזמן מה בכדי להקשיב לרחשי ליבנו. לנסות לגרום לתובנה אי שם בתוכנו על שום מה הגענו למצב כזה שהזנחנו את יכולת ההאזנה וההקשבה אל אבינו שבשמים. כולנו מחויבים להקשיב לרחשי החיים, ואין מי שלא צריך להאזין, להקשיב ולשמוע.

כששוכחים את מהות הנשמה, כשעושים הכל להסיח את דעתנו מלהביט פנימה אל תוך החיים הפנימיים של עצמנו, אנו דוחקים את התודעה האנושית הנשמתית שבקרבנו ואת שורש נשמתנו, שאם לא כך, לא מקרי שמגיעים לידי כך ששכחו כבר איך להקשיב ולשמוע לדברים החשובים והאמיתיים באמת.

שמיעת קול השופר אינה באה במטרה לכפות עלינו לשמוע לקול עליון ורם המגיע מלמעלה, אלא לגרום לנו, לטובתנו האישית, להקשיב לקול הפנימי הטבעי שבנו. מה החשיבות של חיים המלאים עושר וכבוד, כסף והנאות, אם אין אנו יודעים להקשיב לקולות הפנימיים שלנו? מה שווים חיים מלאי כל טוב אם בתוכנו פנימה, הכל יבש מלאכותי וריק?

בפתחו של חודש הרחמים והסליחות, יקרה וודאי בדרכנו לשמוע את קול תרועת השופר, בואו ננסה לזכור שזו העת להתאמץ ולנסות להקשיב, רק להקשיב לעצמנו והלוואי שנזכה לשמיעת קול שופרו של משיח ושיתקיים מה שאנו אומרים כל יום בתפלה: "תקע בשופר גדול לחירותנו ושא נס לקבץ גלויותינו וקבצנו יחד מארבע כנפות הארץ לארצנו".. אמן!

9/9/2006

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 3 תגובות ב-3 דיונים

(3) yael, 6/9/2012 16:58

to the rav:

thanx sooooooooooooooo much!!

(2) אנונימי, 2/6/2007 13:21

יד הגורל הביאה אותי לכתבה זאת

(1) ארנה, 4/11/2006 11:48

בחיפושי אחר חומר לעבודה, הגעתי אליכם.

בחיפושי אחר חומר לעבודה, הגעתי בין השאר גם אליכם.

תודה רבה לכם. רק רציתי להוסיף משהו שמאד הרשים אותי. לא הוסיף לי כמעט כלום לחומר שאני מחפשת, אבל לתמונה הכללית מאד הוסיף. וכוונתי לענין ימים נוראים.
בהמלצתה שמעתי הכל מהתחלה ועד הסוף, והיה כדאי.גם לכם הרבה הרבה תודות ותצליחו.

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub