לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
משלוח שנות טובות – להחזיר עטרה ליושנה

משלוח שנות טובות – להחזיר עטרה ליושנה

מדוע חנויות לממכר גלויות ברכה הלכו ונעלמו מן הנוף החברתי שלנו? האם איבדנו את חוויית ה"ביחד" ועמה גם את חוויית החלפת אגרות הברכה?

מאת

מישהו יודע היכן ניתן למצוא דוכן או חנות לגלויות ברכת שנה טובה...?

יש מנהגים שעוברים מן העולם ואנו לא נותנים דעתנו מדוע קמו ומדוע הנחנו להם לחלוף מבלי שוב. אחד ממנהגי ראש השנה הוא מנהג שיגור שנה טובה מאיש לרעהו. בשנים האחרונות מתמעטים האנשים שמקפידים למלא מנהג זה.

מדוע חנויות לממכר גלויות ברכה הלכו ונעלמו מן הנוף החברתי שלנו? אם נביט לאחור נמצא שהיו זמנים אחרים בקרב החברה הישראלית, ועם השנים ועם הפיכת החברה לחברה הדוגלת בקפיטאליזם ומטפחת אינדיווידואליות, "ברחנו" מן הערכים ההופכים אותנו לחברה המתלכדת בארצה. חמקנו לערכים שהפכו מיותרים ומיותמים. ויתרנו בין השאר על אחד מן המנהגים היפים שהיו לנו. ככל שהמדינה התבגרה וחלפו עשורים מראשית המדינה איבדנו את חוויית ה"ביחד" ועמה גם את חוויית החלפת אגרות הברכה.

הרבה פעמים אני נדהמת לקבל מקרובי משפחה או מחברים מחו"ל כרטיסי ברכה . הם זוכרים חגים שלנו או חגים שלהם וטורחים לקנות ולשלוח בדואר הרגיל כרטיסי ברכה. הייתכן שההיפרדות שלנו מן המנהג הכל כך יפה הוא רק סמל להיפרדות מהמון מנהגים מקדמי אחווה אחרים?

מי קנה לאחרונה גלוית ברכה לקראת חג האוהבים? מעטים. אני לא מכירה רבים שיכנסו לחנות ברכות ויטרחו לקנות ברכה, שבסך הכול אינה הוצאה רצינית, אך עשויה להסב למקבל הנאה מרובה, במיוחד כשהיא מעוטרת בכתב יד של חבר אוהב.

אמנם, עדיין ניתן למצוא שנות טובות למכירה בחנויות, אך מי באמת ממשיך להשתמש בשירותי הדואר העברי? האמת היא, שאם אנו כבר מבקשים לעצמנו את המנהג אנו בוחרים בדרך האלקטרונית ומשגרים ממבחר המאגרים הנמצאים בהישג יד וירטואלי. אבל מדוע, באמת, התרחקנו מן ה"ביחד"? מדוע באמת אנו בורחים מן הברכות האמיתיות בחיים, ומשום מה טורחים לשגר ברכות וירטואליות? האם מטעמי חיסכון? האם מטעמי חוסר זמן? או שמא קוצר רוח.

אני מתגעגעת לאוסף הזהבים שלי, לאוסף השנות טובות שלי, לאוסף המפיות, מתגעגעת לילדות, לביחד...

 

11/9/2004

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 13 תגובות ב-13 דיונים

(13) אנונימי, 3/10/2011 17:36

קול

כל כך נכון

(12) מיכל, 3/9/2010 10:10

שנה טובה של פעם

יש בסטימצקי עבר בי צמרמורת! היה כיף לקנות ממש כמו של פעם

(11) נילי, 11/9/2009 13:37

אכן את צודקת, אך אני נוהגת באופן קבוע להשתמש בדואר למשלוח שנות טובות לכל מיני מיוחדים בשבילי -חברות ממש טובות! וכן תתפלאי אני בת 20!

(10) אנונימי, 7/9/2009 09:35

וואו, לאחרונה יצא לי באמת לחשוב על זה

עברתי עם האוטובוס ברח' אלנבי בת"א, וראיתי דרך החלון שני דוכנים כאלו במרחק כמה עשרות מטרים אחד מהשני. אז קודם כל, למי שמחפש- שם יש (כנראה, אם לא טעיתי). ודבר שני, חטפתי זרם נוסטלגיה חמים וכואב בכל הגוף. לאן באמת נעלם כל זה? אני טיפוס כ"כ קר, שמאוהב באינטרנט ובעולם הוירטואלי, ועדיין, איך יכולנו להזניח את הניואנסים האלו? הם כ"כ משפחתיים ומקרבים, וכ"כ שונים מגלויה וירטואלית או מייל. פשוט אין להשוות, וכ"כ חבל באמת.

(9) , 1/9/2009 11:33

כרטיסי ברכה לראש השנה מנצנצים ומהממים כמו שהיו פעם

האנונימי שכתב שניתן למצוא אותם בשכונת גאולה בירושלים, אתה יכול לומר לי בדיוק איפה בשכוהת גאולה? טאם אתה יודע על מקום נוסף במרכז? בבקשה, בבקשה.... אשמח אם תעזור לי תודה!

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub