לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
סבא וסבתא מודרניים

סבא וסבתא מודרניים

על התפקידים השונים וההבדלים בין הסבא והסבתא של הדור הקודם לבין אלה של ימינו.

מאת

"היי סבתא, היי סבא" – זה מה ששומעים היום כשנכד/ה נכנסים לביתם של סבא וסבתא, וזה לא נראה מוזר לאף אחד מהצדדים. היום נתפסים הסבא והסבתא כמי שאפשר לבוא ולהרגיש בביתם לעתים ביתר חופשיות מאשר בבית ההורים.

לדור ההורים של נכדינו היו סבים וסבתות שונים לגמרי. ראשית הם היו הרבה יותר מבוגרים. לימדו אותנו לכבד אותם, והיה אפילו רמז של שמירת מרחק של כבוד מהם. לחלקנו הם היו ניצולי שואה ולחלק גדול מאיתנו כלל לא היו סבים וסבתות כי הם נרצחו בשואה ולא הכרנו אותם ולא חווינו את העונג של להיות נכדים.

בדור הקודם לא היו הרבה סבים וסבתות שיצאו לעבודה, לכן הייתה אפשרות להיעזר בהם למטרות שונות כמו בייביסיטר, או להשאיר ילד חולה אצל הסבתא ע"מ לא להפסיד יום עבודה. הסבא היה מלמד את הנכד ומכין אותו לבר מצווה והסבתא הייתה ידועה בעיקר בבישוליה ממתכונים של "הדור הישן" שתמיד היו זוכים למחמאות. היום בדור שכולם רצים ואף אחד לא יודע לאן, אין זמן אפילו לארוחה רצינית מלבד שבתות וימים טובים.

לא היה דבר שהסתרנו מהם, אולי רק חלילה ידיעות שהיו עלולות להזיק להם או להעציב אותם. שמרנו עליהם כמו על אוצר ודאגנו להם עד יומם האחרון.

כאילו במטה קסם הפכו הסבים והסבתות לזוגות צעירים יחסית

אבל הדור החדש שקם לנו כלל לא דומה להם וכאילו במטה קסם, מדור אחד למשנהו, הפכו הסבים והסבתות לזוגות צעירים יחסית, כאשר הנשים הופכות לסבתות בגיל 40+ והגברים בעוד כמה שנים, תלוי בהבדלי הגילים ביניהם. להם כבר הייתה אפשרות ללמוד, דבר שלעיתים לדורות הקודמים לא ניתן, הן עקב המצב בבית והן עקב המסורת בה הבנות בעיקר חיכו לחתן, לחתונה ולהולדת ילדים.

כמה טוב שמצב זה השתנה לפחות עבור ההורים המבוגרים (הסבא והסבתא של היום) שיכולים בימינו אף להתחרות בתארים עם ילדיהם ולשוחח על נושאים ברומו של עולם גם לאור ניסיונם האישי. ניתן אף להתייעץ עמם מבעיות גידול הילדים ועד ללקיחת משכנתא או השקעות כספיות. ההורים המבוגרים של היום מנוסים גם עקב החיים והמלחמות שנאלצו להשתתף בהם.

היום אמנם לא תמצאו כמעט סבתא שיכולה למלא את מקומה של מטפלת לנכדים במקום לשלם את המשכורת למטפלת, אך מה שכן, הנכדים הרבה יותר שמחים לבקר אצלם לעיתים קרובות. אצל סבא וסבתא תמיד יש דברים שאסורים בבית כמו למשל ממתקים או אוכל מיוחד שבבית לא אוכלים ובעיקר אוזן קשבת.

אבל הדבר הניכר ביותר לשמחתנו, הוא שהיום הנכדים יותר פתוחים עם הסבא והסבתא ובאים לספר להם על בעיות ותסכולים שלא תמיד נוח לדבר עליהם עם ההורים. להורים יש גם ילדים נוספים וגם טרדות יומיומיות כמו פרנסה, קריירה וכד' והם לא תמיד מזהים את המצוקות של הילדים וגם אם כן, הם לא תמיד פנויים לשוחח ולטפל בהן באופן יסודי. לסבא ולסבתא יש את הזמן, האהבה והרצון לעזור ולייעץ ואף להיות אנשי סודם של הנכדים, ובמקרה הצורך אף ליידע ולהתריע בשקט בפני ההורים, מאחורי גבם של הנכדים, כשיש בעיה ואף לייעץ כיצד לפתור אותה.

לסבא ולסבתא יש את הזמן האהבה והרצון לעזור ולייעץ ואף להיות אנשי סודם

להורים המבוגרים של היום, קשה לקרוא סבים וסבתות מפני שרובם עדיין עובדים ומרוויחים יפה ולכן יכולים אף לעזור לילדיהם שלעיתים זקוקים לעזרה. לא פעם רואים הורים מבוגרים שעושים קניות עם ילדיהם או סבתא שהולכת עם הנכדה לקנות בגדים או נעליים שאימא לא הייתה קונה.

לסיכום – היום סבא/סבתא הם אנשים בגיל העמידה מפרנסים את עצמם, עוזרים לילדיהם, לנכדים ומועילים בכל תחום שמתבקשים והעיקר, הגיל לא מורגש ומודגש כמו בדורות הקודמים.
 

***

מזדהים? מתגעגעים למודל של הדור הקודם? טקבקו בתגובות למאמר...

3/7/2011

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 4 תגובות ב-4 דיונים

(4) רבקה, 10/7/2011 04:21

סבא וסבתא

לכל דור, לכל סבא וסבתא יש יתרונות וחסרונות אין שלם גם הילדים הם לא כמו הילדים שהיו פעם יש להסתכל על החצי המלא שבכל דבר ולא להתגעגע למה שעבר להביט קדימה עם עין טובה...

(3) נחמה, 9/7/2011 09:01

יודעים להעריך

לי לא היו סבא וסבתא.לילדי היו סבתא וסבא נפלאים. רק היום כאני סבתא, אני יודעת להעריך כמה משמעותיים היו הורי לילדי. כמה תמכו , עזרו, ויעצו נכון. כל הנתינה הזו עוברת מדור לדור. כיום אני עוזרת, מעניקה, תומכת...מקוה להמשך המסורת... ברכות לכל הסבתות והסבאים

(2) ציפי טלבי, 5/7/2011 09:52

סבא וסבתא של היום

הילדים של היום זוכים בליווי נוסף של סבא וסבתא. לדור שלי לא היה ליווי כזה. הילדים של היום מקבלים עוד מעטפה של אהבה. שפע האהבה שנמצא בדור הבוגר הוא מקור של נחמה וכוח לצעירים וחשוב לא פחות מזוג נעלים

(1) ראובן, 3/7/2011 10:52

אני חושב שצריך למצא איזשהו אמצע

גם אני שמתי לב לדברים והמאמר בהחלט חידד את הנקודות. אך מצד אחר אני מתגעגע למודל של פעם. אבא ואמא היום הם כמו חברים וקצת גם סבא וסבתא. יש מקום לדיסטנס של פעם ולדוגמא האישית ולכבוד שהוא הביא. תודה בכל מקרה על העלאת הנושא לדיון. זה בוודאי יגרום לי לחשוב עליו במשך הימים הבאים ובכך להשתפר בתור הורה וסב.

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub