לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
בחירות, פוליטיקה, וראש ישיבת מיר זצ

בחירות, פוליטיקה, וראש ישיבת מיר זצ"ל

היה מן הראוי שכל השייכים לאותו הכיוון ושואפים לאותה המטרה, יפעלו יחד בצורה היעילה ביותר. כידוע, המציאות איננה כך.

מאת

יודעי דבר בודאי ירימו גבה בקוראם את כותרת המאמר. מה קשור זה לזה?

ראש ישיבת מיר נפטר לפני למעלה משנה, כאשר הבחירות עדיין לא עלו אפילו בתור רעיון רחוק. ומעבר לכך, ראש הישיבה – רבי נתן צבי פינקל זצ"ל – לא עסק בשום דבר הקשור לפוליטיקה. עולמו היה רק בתחום הישיבה ולימוד התורה.

אז מה בכל אופן מונח בכותרת המשונה? ובכן, הניגוד בין הדברים, הוא המעניין כאן.

מפלגה הוא מלשון 'פילוג', דבר שבמהותו הוא שלילי. אבל זה בסדר, כי כך הם בני אדם, ולכל אחד דעה שונה.

מה שמפריע לי, הוא עניין חילוקי הדעות שבתוככי המפלגה. 'מפלגה' מייצגת דרך מסוימת, שאינה עולה בקנה אחד עם דרכן של מפלגות אחרות. זה מקובל. מאידך, לפחות כל השייכים למפלגה אחת, שייכים בעיקרון לאותו הכיוון, ושואפים למטרה זהה. היה מהראוי אם כן, שיפעלו יחד בצורה היעילה ביותר. וכידוע, המציאות איננה כך.

כיהודי שומר תורה ומצוות, אכתוב אודות מפלגות שקרובות ללבי – מפלגות דתיות – אך הדבר נכון לכולן. כולנו רוצים אותו דבר, לא כן? צורם לראות, שגם כאן יש כיתתיות חזקה מדי.

טבעי שכל אחד קצת קרוב יותר לעצמו ול'חוג' שלו. זה מובן. אבל יש גבול מסוים שאסור לחצות, וחוששני שלפעמים אנחנו בכל זאת מתקרבים יותר מדי (אם להשתמש בלשון עדינה) לגבול הזה.

הוא לא בדק את אורך הציצית (או הזקן או הפיאות...) של העומד מולו, ורק דבר אחד היה בראש מעיינותיו

ראש ישיבת מיר היה דוגמה בולטת ל... בדיוק ההיפך מכל מה שכתבנו. הוא רצה רק דבר אחד – להפיץ תורה. הדברים ידועים ומפורסמים לכל מי שהכיר אותו. בין לאלה שהיו מה'חוג' שלו, ובין מחוגים אחרים לגמרי. לא שינה לו מאומה אם מדובר באדם ממוצא זה או אחר, השקפה זו או אחרת. הוא לא בדק את אורך הציצית (או הזקן או הפיאות...) של העומד מולו, ורק דבר אחד היה בראש מעיינותיו: התורה.

עקב כך, הוא זכה בשנות כהונתו להפוך את ישיבת מיר בירושלים למעצמה אדירה של תורה. הרחבת הגבולות והפצת הלימוד תחת הנהגתו היא כמעט ללא אח ורע.

וזהו הסוד.

אביא שתי מקבילות לדבר, ברשותכם.

הראשונה: ידוע שהלבנה נבראה תחילה בגודל זהה לגודלה של החמה, אלא שטענה היתה בפיה: "אי אפשר לשני מלכים שישמשו בכתר אחד". ועל כך השיב לה הקב"ה, "לכי ומעטי את עצמך".

הקשה הרבי הראשון מבלז: והרי היא אמרה טענה נכונה, מדוע שהיא תפסיד? וענה: טעות גדולה היא טעתה! כי היא בכלל לא 'מלך', היא בסך הכל 'עבד', העושה את מה שה' קבע שהיא תעשה, וכאשר מישהו עושה למען ה'בוס' האמיתי ולא למען מלכותו שלו – אז אין בעיה ששניים משמשים בכתר אחד. יפה פירש!

מקבילה שניה, מדברי הרב יעקב קמנצקי זצ"ל. כשבני ישראל היו במדבר, לא נצטוו תחילה לחנות על פי סדר מסוים. רק בהמשך, אחרי שסיימו לבנות את המשכן, ניתנה המצווה לחנות סביב המשכן, בחלוקה לפי שבטים. מדוע?

מפני שאם מחלקים ומבדילים שבט אחד מחברו, עלול הדבר להוביל לידי כיתתיות, מחלוקות, ריב ומדון. אבל! כאשר יש משכן, החלוקה הזו מקבלת מובן אחר לגמרי. מעתה, כולם מאוחדים סביב מטרה אחת, והחלוקה אינה אלא משום שמירת הייחוד והמעלות שיש לכל שבט בפני עצמו, ובכך היא אף משרתת את המטרה הכללית.

זה כמו צבא. חיל רגלי וחיל האוויר, חיל הים וחיל שריון, כולם שונים זה מזה. אבל אוי ואבוי אם הם לא מפנימים את העובדה שאין זו תחרות ביניהם. כולם משרתים את אותה מטרה אחת ויחידה. הכישלון של אחד מהם הוא חלילה כישלון לכולם. טענת הלבנה ש"אין שני מלכים..." אפילו לא עולה על הדעת בצבא. כולם בעד כולם.

כך לימד אותנו ראש ישיבת מיר להביט על הפצת התורה. כך גם אמור היה להיות במפלגות.

מותר לי לחלום, לא?

25/11/2012

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 4 תגובות ב-3 דיונים

(3) אברהם, 26/11/2012 12:45

כל מילה בסלע

אני מזדהה עם כל מילה שלך בכתבה זו

(2) אנונימי, 25/11/2012 22:10

זכר צדיק וקדוש לברכה! דמות מופת במידות ובתורה

לא ניתן לתאר במילים! זכותו תגן עלינו, אמן!

(1) זאב גרוס, 25/11/2012 14:44

ראש ישיבת מיר זצ"ל

מותר לך לחלום . אבל עד שיגיע משיח ב"ה בקרוב,ואהבת לרעך כמוך קודם לחלומך והפצת התורה של חסידות מיר תבוא על חשבון אהבת ישראל על חשבון חלוקת הנטל ולא עלינו פלוג העם.שלא אחטא בלשון הרע אך עדיפה עלי עמדתו של הרבי מלובביטש.

אנונימי, 26/11/2012 19:15

אפילו במצרים שבט לוי למד תורה

ולא היה חלוקה בנטל בלי לימוד תורה חלילה יהיה נטל יותר גדול כי תורה מגינה ומצילה וכל לומוד תורה עוזר ומקל על עמ"י!

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub