לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
להביא ילד לעולם שכזה?

להביא ילד לעולם שכזה?

קשה מבחינה כלכלית, החיים היום מפחידים ומסוכנים – אז אולי לא כדאי להביא עוד נשמות לעולם שכזה...

מאת

עוד מעט ותינוק חדש יצטרף למשפחה, הצפייה המתוקה והממושכת עומדת להסתיים. אך לפתע, מבעד למסך התקווה הורוד, חודרים רסיסי מלים אכזריות ממהדורת החדשות האחרונה: "בפיגוע ההתאבדות בחדרה...; שיעור האבטלה...; מדד הקניות לצרכן...

"אולי טעינו?" אתם שואלים את עצמכם, "אולי היינו צריכים לחכות עוד?"

בני ישראל במצריים העתיקה - משועבדים עד כלות הכוחות, כפופי גו, מושפלים ומדוכאים על ידי עם עריץ- אך ממשיכים לשמור על גחלת האמונה, על חיי המשפחה, על התקווה לגאולה.

ולפתע נשמע הכרוז: "כל הבן הילוד – היאורה תשליכוהו!"

אימה! חרדה! איך אפשר? נשים הרות מתבוננות בכרסיהן התפוחות, אבות צועדים כאריות בסוגרם, ילדים מיילים בפחד – מה יהיה?

"אחריות ציבורית", כך חושב עמרם מנהיג הדור, "זה מה שנדרש ממני כרגע". בצער ובכאב הוא מגרש את אשתו יוכבד, כך לא יעמוד בפני הניסיון הנורא, כך לא ייוולדו ילדים למיתה.

ובני ישראל – מביטים במעשיו ועושים כמותו. הקץ לחיי הזוגיות היהודיים, הקץ לאומה הישראלית.

"אבא," פונה מרים בת החמש לאביה עמרם, "אתה יותר רשע מפרעה".

מזעזע - איך בתו של גדול הדור מדברת?!

אבל עמרם, מרגיש שהילדה מנסה להסביר משהו ומקשיב להמשך דבריה: "פרעה גזר רק על הבנים, ואתה – גם על הבנים וגם על הבנות." נכון, הגזרה קשה, אולי יהרגו את כל הבנים, אבל הבנות, הן תוכלנה להמשיך את קיומו של העם.

ועמרם, מחזיר אליו את גרושתו, ואחריו – רואים ועושים כל העם.

מספר חודשים מאוחר יותר אור גדול בביתם של יוכבד ועמרם – תינוק מיוחד, פלא לכל רואיו. ובני המשפחה, עמרם, יוכבד, מרים ואהרון מתענגים ומתפעלים מהתינוק המקסים. לרגע הם שוכחים מן הגזרה האיומה ומאמינים שמתינוק פעוט זה יצא אדם גדול.

וזה התינוק שהושלך אל תוך היאור ונמשה ממנו; התינוק היהודי שגדל בבית פרעה; התינוק שזכה להושיע את העם כולו משעבוד מצרים; התינוק שהוריד תורה משמים, שהוליך את העם במדבר ארבעים שנה, שדיבר אל האלוקים כדבר איש אל רעהו – משה רבנו.

מזל טוב! בכי של תינוק. חיבוק ראשון. רגע של אופוריה. מתוך גלי הכאב והייסורים מופיע פתאום, בהיר כמו השמש, האושר בהתגלמותו. כמו אי בלב ים, כמו נווה במדבר, כמו עין הסערה – לרגע קט אין עבר ואין עתיד, רק הווה נפלא ופעייה עדינה של תינוק.

אתם מלטפים את פניו, סופרים את אצבעותיו, ומתמכרים לנס הקטנטן.

נכון - אולי יהיה קשה מבחינה כלכלית. אולי החיים היום מפחידים ומסוכנים. אולי לא כדאי להביא עוד נשמות לעולם שכזה...

אבל אולי - דווקא הילד הזה, כמו משה בדורו, יזכה להביא לנו את האור?

24/1/2004

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 7 תגובות ב-7 דיונים

(7) יוסי, 19/12/2015 16:36

יפיפה ומרגש תודה.

(6) יוסף -פ"ת, 16/6/2005 14:26

יוסי מס' שלוש, צודק!

כל ילד שנולד מביא מזל חדש. המלך חזקיהו לא רצה להביא ילדים לעולם בגלל שידע ברוח הקודש שהם לא יהיו צדיקים.
הקב"ה אמר למלך חזקיהו: מי אתה שתחליט על גורל הילדים עובדה שמנשה חזר בתשובה על אף מעשיו הלא טובים, לכן אנו צריכים לקיים את המצווה הראשונה בתורה.

(5) סיגל, 29/6/2004 08:25

ויתרתי מרצון על אימהות.

שלום לך, אני ויתרתי מרצון על אימהות מהסיבות שנקבת לעיל. כמו גם אינני נראית טוב, וגם אני לא יודעת טוב מתימתיקה. ולכן החלטתי לחסוך מילדי את הבלי העולים האכזר הלזה. אני מאחלת לך המון הצלחה ונחת.

(4) מירב, 8/4/2004 12:32

פששששש אהבתי את המאמר

ממש יפה.....

(3) יוסי, 21/3/2004 07:18

ילד לעולם

כן זה לא פשוט להביא לעולם כזה ילד אבל זו חובתנו והמשכיותנו כאן בעולם זה וזו המצווה הראשונה שנצטווה האדם בעולם "פרו ורבו" לכן לא צריך לתת לכל מיני חשבונות אישיים להפריע לנו בקיום המצווה הזו.
מובא בגמרא על חזקיהו מלך יהודה שראה ברוח קודשו שעתיד לצאת ממנו בן רשע מרושע
ישעשה כל עבירות שבתורה ולכן לא רצה להביא ילדים לעולם בא אליו ישעיהו הנביא ואמר לו שיש לו נבואה מאת הבורא שנגזרה עליו מיתה בעוד זמן קצר כי ראו בשמים שהוא לא רוצה להתחתן ולהביא ילדים לעולם
כמובן שכוונתו של חזקיה המלך היתה לשם שמים כדי שלא יביא מישהו רע לעולם אבל בשמים לא רוצים שיתערבו בחשבונותיהם ולכן אם הבורא ציווה עליך להביא ילדים אתה לא צריך לעשות חשבונות אישיים וכך היה שהתפלל חזקיהו אל ה' שלא ימית אותו ויחיה
ויביא ילדים ועלידי תפילתו הוסיפולו מן השמיים עוד 15 שנה לחיות ואז הביא ילדים לעולם ובנו היה מנשה ששם צלם בהיכל ועשה כל עברות שבתורה למרות שבסוף חזר בתשובה אבל כך היה. לכן אם רופא אומר שהילד לא בריא או אנשים אומרים אין לי כסף הילד ימות מרעב כל זה חשבונות אישיים אבל צריכים לקיים את מה שהבורא ציווה כי אח"כ יש לזה השלכות לעתידנו וגם לציין שהפלה חס ושלום פירושה רצח מוחלט גם לפי חוקי התורה וגם לפי דברי הרופאים והמדע היום שהוכיחו איך שהעובר כבר יצור חי אחרי כ10 ימים מזמן שהאשה נקלטה להריון.

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub